Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022

ΠΑΣ Γιάννινα-Α.Ο. Φιλοθέης 84-38: Επίδειξη ισχύος από τον ΠΑΣ Γιάννινα και 2Χ2 (vid)

Το 2Χ2 έκανε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ο ΠΑΣ Γιάννινα επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση της Φιλοθέης Άρτας με 84-38 σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα του Νίκου Πάνου κυριάρχησε από το ξεκίνημα του αγώνα έχοντας συνολικά 5 διψήφιους παίκτες. 18 σημείωσε ο Μπουραντάς, 16 ο Εκκλησίαρχος και ο Τσιμπέρης ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Σταμέλος και Γιαννόπουλος. Παππάς με 15 πόντους ο παίκτης που "διασώθηκε" από τους φιλοξενούμενους.

Οι "κυανόλευκοι" έδειξαν από νωρίς τις άγριες προθέσεις του προηγούμενοι με 7-0 στο 3΄ ενώ παίζοντας καλή άμυνα δεν επέτρεπαν στη Φιλοθέη να σκοράρει εύκολους πόντους. Στο 10΄ το σκορ ήταν στο 13-3.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΣ Γιάννινα βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια μπόρεσε να τιμωρήσει τη ζώνη των Αρτινών όντας μπροστά με 20-4. Σημαντική ήταν η παρουσία του Κοτζαμάνη στην καλή κυκλοφορία της μπάλας. Το +20 δεν άργησε να έρθει (27-7) με τον ΠΑΣ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο προσπαθώντας σε κάθε ευκαιρία να "τρέξει" προκειμένου να βρει ανοργάνωτη την άμυνα της Φιλοθέης. Ο Μπουραντάς έκανε "θραύση" με το σκορ στο 20΄ να είναι 44-10.

Ο coach Πάνου άνοιξε από νωρίς το rotation δίνοντας την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες να αγωνιστούν με τον ΠΑΣ στο 24΄ να απολαμβάνει τεράστια διαφορά (55-13). Το "νερό είχε μπει στο αυλάκι" για τους γηπεδούχους με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 65-25 και τον Παππά να έχει την τελευταία κουβέντα νικώντας το buzzer με σουτ από τα 6.75.

Ο Σταμέλος έγινε πολύ γρήγορα διψήφιος για τους Γιαννιώτες από το τρίτο δεκάλεπτο που πάτησε πρώτη φορά στο παρκέ μέχρι και την τελευταία περίοδο, με τον ΠΑΣ με σερί 6-0 να κάνει το 71-25. Το τελικό 84-38 πιστοποίησε την ανωτερότητα της ομάδας του Νίκου Πάνου με το 2ο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα να έρχεται με επιβλητικό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 13-3, 44-10, 65-25, 84-38

Διαιτητές: Πλιάκος-Γκλίναβου

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παδιός, Παπαδόπουλος 5(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου, Τσιμπέρης 16(1), Παρασκελίδης, Μπουραντάς 18, Κοτζαμάνης 3, Γιαννόπουλος Π., Γιαννόπουλος Λ. 10, Σταμέλος 10, Τζαλοκώστας 6, Εκκλησίαρχος 16,

Α.Ο. Φιλοθέης (Ζολώτας): Τόλης, Παππάς Θ. 4, Γιαννακός, Παππάς Κ. 15(4), Βάντζος 4, Φούρκης 5(1), Λάμπρου 8(1), Βλάχος 2