Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022

Γ.Σ. Άρτας Άνω Πόλη-Αχιλλέας Νεοχωρίου 71-68: Πήρε το τοπικό ντέρμπι η Άνω Πόλη

Το 2Χ2 έκανε σήμερα το μεσημέρι η Άνω Πόλη Άρτας επικρατώντας με 71-68 στο τοπικό ντέρμπι του Αχιλλέα Νεοχωρίου σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Τ9 Άρτας.

Γκανιάτσας με 17 πόντους και Νούτσος με 15 οι καλύτεροι των νικητών με τους Μερκοβίτη και Ασουμανάκη να προσθέτουν από 10. Γεωργάκης με 25 πόντους ξεχώρισε από πλευράς Αχιλλέα Νεοχωρίου με τον Αρχιμανδρίτη να ακολουθεί με 13 και τους Σκλιβανίτη-Σιαπέρα να έχουν 10.

Ευστοχώντας 4 φορές πίσω από τη γραμμή του τριπόντου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-14 στο 10΄ όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο ημίχρονο σε 36-36 και φαινόταν ότι και στο δεύτερο μισό ο αγώνας θα είναι ντέρμπι.

Με τον Μερκοβίτη να είναι πολύ καλός στην τρίτη περίοδο (8 πόντοι) η Άνω Πόλη είχε ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων στο 30΄ (55-52) ενώ από τον Αχιλλέα ο Γεωργάκης σημειώνοντας 11 πόντους σε αυτό το διάστημα κρατούσε κοντά την ομάδα του.

Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν στο τελικό 71-68 με τον Γκανιάτσα να κάνει καλή δουλειά στο τελευταίο δεκάλεπτο και την Άνω Πόλη να φτάνει στη 2η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες. Από την άλλη για τον Αχιλλέα Νεοχωρίου ήταν η 2η ήττα σε αυτό το ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 36-36, 55-52, 71-68

Διαιτητές: Γεροδήμος-Γαληνάς Χρ.

Γ.Σ. Άρτας Άνω Πόλη (Φιλίππου): Μερκοβίτης 10(1), Ασουμανάκης 10(2), Ζήκος 6, Βαρέλης, Νούτσος 15(3), Παππάς 4, Γκανιάτσας 17, Ζαβερδινός 4, Θανάσης 5(1), Βαζούρας

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Χαλκιάς): Σκλιβανίτης 10, Τσόλης 1, Παπαχρήστος 2, Σιαπέρας Β. 2, Ρούσας 3, Αρχιμανδρίτης 13, Γεωργάκης Δ. 25, Σιαπέρας Ζ. 10(2), Ράγγος 2, Χαλκιάς