Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022

Γ.Ε.Αγρινίου-Πύρρος Αρταίων 74-56: Ήττα για τον Πύρρο στο Αγρίνιο

φωτο: Γιάννης Κοσμάς

Τέλος στο σερί των 2 νικών που έτρεχε ο Πύρρος Αρταίων έβαλε η Γ.Ε.Αγρινίου επικρατώντας χθες το απόγευμα στο ΔΑΚ Αερογέφυρας με 74-56.

Σκορδής με 18 πόντους, Δημητρίου με 14 και Ευθυμίου με 10 οι τρεις διψήφιοι για την ομάδα του Γιώργου Κωσταπαππά από την οποία Κωσταπαππάς και Χίντζιος έμειναν χαμηλά (8 και 2 πόντους αντίστοιχα). Από το σύνολο του Μιχάλη Σταμουλάκη ο Τασόπουλος ήταν ο καλύτερος με 26 πόντους ενώ διψήφιοι ήταν ακόμα οι Σταμούλης και Δάρλας με 15 και 13 αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 20΄ να είναι 35-28 και να καταφέρνουν να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στη συνέχεια του αγώνα (59-48 στο 30΄).

Ο Πύρρος έμεινε χαμηλά στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα το τελικό 74-56 να φέρει τη 2η ήττα του. Το ρεκόρ των Αρτινών είναι στο 2-2 όπως και αυτό της ομάδας του Αγρινίου.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 35-28, 59-48, 74-56

Διαιτητές: Σταθόπουλος Λ.- Παπαστάμος

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμουλάκης): Τασόπουλος 26(4), Πολύζος 5, Καραγιάννης 4, Τραγουδάρας 4, Σκορδόπουλος, Σταμουλης 15(3), Σαλαγιάννης, Μακρής 6(2), Δάρλας 13(3), Κραβαρίτης 1, Παρθένης

Πύρρος Αρταίων(Κωστοπαππάς): Χίντζιος 2, Παπαρούνης, Τσιμπερλένιος, Σκορδής 18(1), Ευθυμίου 10, Αναγνώστου 3(1), Κωσταπαππάς 8(1), Καλαντζής 1, Δημητρίου 14(1)