Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022

Αχιλλέας Νεοχωρίου-Α.Ο. Κόνιτσας 64-69: Ξεκίνημα με το "δεξί" για τον Α.Ο. Κόνιτσας

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ο Α.Ο. Κόνιτσας επικρατώντας με 69-64 του Αχιλλέα Νεοχωρίου στην Άρτα το απόγευμα της Κυριακής.

Ζαφείρης με 25 πόντους ο πρώτος σκόρερ των νικητών με τους Σακκά και Περτζεμλίδη να τον ακολουθούν έχοντας 14 και 12 αντίστοιχα. Από τους γηπεδούχους ο Γεωργάκης σταμάτησε στους 30 πόντους με τον Παπαχρήστο να είναι επίσης καλός με 19.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Αχιλλέας Νεοχωρίου και Α.Ο. Κόνιτσας συμβάδιζαν με το σκορ στο 10΄ να είναι 13-13 και τον Γεωργάκη να έχει τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Οι Κονιτσιώτες βρήκαν εξαιρετικό ρυθμό στη δεύτερη περίοδο όπου με όπλο τους τα μακρινά σουτ (6 εύστοχα τρίποντα) έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (35-29 στο 20΄). Ο Ζαφείρης είχε τους 11 από τους 22 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα.

Αποφασισμένος να παίξει καλύτερη άμυνα παρουσιάστηκε ο Αχιλλέας Νεοχωρίου στην τρίτη περίοδο επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να σημειώσουν μόλις 9 πόντους ενώ με τον Παπαχρήστο να κάνει καλή δουλειά επιθετικά μείωσαν στον πόντο στο 30΄ (44-43).

Στα 10 τελευταία αγωνιστικά λεπτά οι δύο ομάδες ήταν άκρως παραγωγικές με τον Ζαφείρη να κάνει τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους (14 πόντοι στο τελευταίο δεκάλεπτο) και τον Α.Ο. Κόνιτσας να φτάνει στο τελικό 69-64 φεύγοντας με το ροζ φύλλο από την Άρτα.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 29-35, 43-44, 64-69

Διαιτητές: Γαληνάς Β.-Γαληνάς Χρ.

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Χαλκιάς): Σκληβανίτης 6, Παπαχρήστος 19(3), Ρούσας, Σιαπέρας 4, Αρχιμανδρίτης 5, Σιούτας, Γεωργάκης Δ. 30(3), Γεωργάκης Θ.

Α.Ο. Κόνιτσας (Ντόνας): Περτζεμλίδης 12(4), Στέρπης 9(3), Σακκάς 14, Μπάτσης 5(1), Βλάχος 2, Ζαφείρης 25(4), Ντόνας Γ. 2