Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022

ΠΑΣ Γιάννινα-Νίκη Λευκάδας 61-70: Πλήρωσε τα πολλά λάθη και το κακό τρίτο δεκάλεπτο

Εντός έδρας ήττα με σκορ 70-61 γνώρισε σήμερα το απόγευμα ο ΠΑΣ Γιάννινα από τη Νίκη Λευκάδας πραγματοποιώντας ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο όπου το επιμέρους 17-8 τον ανάγκασε να μείνει πίσω με διψήφια διαφορά αδυνατώντας να την καλύψει.

Σε 19 λάθη υπέπεσε ο ΠΑΣ Γιάννινα την ίδια ώρα που η Νίκη Λευκάδας είχε μόλις 7 ενώ και το μόλις 33.3% με το οποίο σούταραν οι γηπεδούχες ήταν απογοητευτικό για εντός έδρας παιχνίδι.

16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ είχε η Μαρίνη, 13 με 5 ριμπάουντ η Σαρηγιαννίδου, 11 με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ η Ewodo, 10 με 12 ριμπάουντ η Effa και 9 μαζί με 19 ριμπάουντ η Briggs.  Από τη Νίκη Λευκάδας η Heard είχε 17 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, η O' Connor 15 πόντους με 9 ριμπάουντ, η Ντάλα 14 και η Carey 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα και 4 ασίστ.

Με τρίποντο της πρώην "κυανόλευκης", Ντάλα, άνοιξε ο λογαριασμός του παιχνιδιού με τον ΠΑΣ Γιάννινα με 5 σερί πόντους της Μαρίνη να κάνει το 5-3. Στο 6΄ οι γηπεδούχες είχαν προβάδισμα 6 πόντων (14-8) σουτάροντας με 60% με τη Σαρηγιαννίδου να έρχεται "ζεστή" από τον πάγκο. Αντίθετα οι Επτανήσιες είχαν μείνει χαμηλά λόγω του κακού ποσοστού τους στα εντός πεδιάς (28.7%). Το time out του coach Νανάκου ήταν ευεργετικό καθώς με σερί 5-0 η ομάδα του μείωσε στον πόντο (14-13). Ewodo και Effa έφεραν τον ΠΑΣ στο 18-13 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-15.

Με +5 προηγήθηκε ο ΠΑΣ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (22-17) όμως κάποιες επιπόλαιες επιλογές στο επιθετικό κομμάτι οδήγησαν σε λάθη με τη Νίκη Λευκάδας να μειώνει σε 22-21. Η Σαρηγιαννίδου έγινε η πρώτη διψήφια του αγώνα με εύστοχο τρίποντο (28-23) όμως οι φιλοξενούμενες με 4 πόντους της Δαμουλάκη και 1/2 βολές της Heard ισοφάρισαν σε 28-28. Με την Αμερικανίδα να και την Ντάλα να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση η ομάδα του coach Νανάκου βρέθηκε στο +4 στο 18΄ (34-30) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 36-32 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Μουδιασμένο ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο για τον ΠΑΣ Γιάννινα με τη Νίκη Λευκάδας με σερί 11-0 να χτίζει μία πολύ καλή διαφορά των 15 πόντων (47-32). Το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι των γηπεδούχων ήρθε στο 24' από τη Μαρίνη (47-34). Μέχρι και το -10 μπόρεσε να φτάσει η ομάδα του John Μαργαρίτη με τις Επτάνησιες να κάνουν καλό τρίτο δεκάλεπτο όντας στο 53-40 στο 30' εκμεταλλευόμενες στο έπακρο την κακή εικόνα του ΠΑΣ.

Μέχρι και το 35' δεν υπήρξε κάποια δραματική αλλαγή στο σκηνικό με τη Νίκη Λευκάδας να διατηρεί σταθερά διψήφια απόσταση (61-46). Τα κορίτσια του coach Μαργαρίτη με επιμέρους 12-4 μείωσαν σε 65-58 στο 38' όμως δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Οι φιλοξενούμενες παίζοντας και με τον χρόνο διαχειρίστηκαν μέχρι το φινάλε το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη με 70-61.

Για να δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ:

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-36, 40-53, 61-70

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Βασιλόπουλος-Αναστασιάδης Β

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Briggs 9 (19 ριμπ.), Σαρηγιαννίδου 13(3), Μαρίνη 16(2), Καλαμαπάκου, Τζήμου 2, Effa 10 (12 ριμπ.), Ewodo 11(1)

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 9(1), O' Connor 15 (9 ριμπ.), Ντάλα 14(4), Φουράκη 3, Τραγουστή, Heard 17 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 ριμπ., 3 κλεψ.), Carey 12 (10 ριμπ., 8 κλεψ., 4 ασίστ)