Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022

ΠΑΣ Γιάννινα WBC-Παναθηναϊκός 50-76: Πρεμιέρα με ήττα από τον ισχυρό Παναθηναϊκό για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Γνωρίζοντας εξ' αρχής ότι έχει δύσκολο έργο ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC πάλεψε για ένα ημίχρονο κόντρα στον Παναθηναϊκό ο οποίος όμως τελικά με επιμέρους 41-25 στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 76-50 σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο για την 1η αγωνιστική της Α1.

Marina Ewodo με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ η καλύτερη του ΠΑΣ με την Marguerite Effa να έχει 12 πόντους και την Terae Briggs 10. Πηνελόπη Παυλοπούλου με 18 πόντους, Chastity Reed με 15 και Arica Carter με 12, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ οι καλύτερες από πλευράς φιλοξενουμένων.

Μαρίνη-Καλαμπάκου-Ewodo-Effa-Briggs ήταν η 5αδα του John Μαργαρίτη στο ξεκίνημα του αγώνα ενώ στην αντίπερα όχθη η Έλενα Καπογιάννη επέλεξε τις Παυλοπούλου-Carter-Σωτηρίου-Reed-Potter. Με την Carter να ξεκινά με 2/3 τρίποντα οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 6-2. Στο 5΄ οι "πράσινες" συνέχιζαν να έχουν τα ηνία (13-6) όμως με την Ewodo να βάζει 5 σερί πόντους ο ΠΑΣ μείωσε στους 2 (13-11). Οι γηπεδούχες ήταν καλά διαβασμένες στο αμυντικό κομμάτι μην επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει. Μάλιστα η Briggs με 2/2 βολές έκανε το 13-13. 0/4 επιθέσεις των από τις Γιαννιώτισσες και σερί 5-0 του Παναθηναϊκού έκαναν το σκορ 18-13. Η Effa με δυναμικό drive έβαλε μετά από ώρα καλάθι για το σύνολο του Μαργαρίτη με την Χαιριστανίδου με jump shoot να κάνει το 20-15 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Με τη Σαρηγιαννίδου να εκμεταλλεύεται το mismatch με την Αλεξανδρή και να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (20-17 άστοχη στη βολή). Δίποντο της Briggs μείωσε στον πόντο (20-19) για τον ΠΑΣ. Σερί 5-0 των παικτριών της Έλενας Καπογιάννη έκανε το σκορ 25-19. Η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο coach Μαργαρίτης προβλημάτισε για ένα διάστημα τις περσινές φιναλίστ των τελικών του πρωταθλήματος οι οποίες όμως βρήκαν λύσεις φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (33-23). Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-25 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Κοιτώντας κανείς τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου παρατηρούσε ότι τα λάθη ήταν αρκετά για τον ΠΑΣ (10 έναντι 4) ενώ και στις ασίστ υστερούσε (11-6). Τα ριμπάουντ ήταν μοιρασμένα (16-16) με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει με καλύτερα ποσοστά (42.4% έναντι 30%).

Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες καθώς με επιμέρους 12-4 ανέβασαν τη διαφορά στο +18 (47-29). Ο ΠΑΣ βρήκε εντός πεδιάς καλάθι μετά από περίπου 4΄ με ωραία συνεργασία της Μαρίνη με την Briggs όμως ο Παναθηναϊκός είχε επιβάλει το ρυθμό του ελέγχοντας το παιχνίδι. Η αστοχία των γηπεδούχων δεν άφηνε περιθώρια προκειμένου να μαζευτεί η διαφορά με αποτέλεσμα το σκορ στο 30΄ να είναι 54-36.

Με έμμεσο τρίποντο της Ewodo ο ΠΑΣ μείωσε σε 56-39 με την 24χρονη αθλήτρια να γίνεται η πρώτη διψήφια της ομάδας (11 π.) όμως οι φιλοξενούμενες με δύο δίποντα από Αλεξανδρή και Παυλοπούλου απάντησαν γρήγορα (60-39). Οι δύο διεθνείς αθλήτριες έκαναν τη διαφορά με την Παυλοπούλου να μετρά 14 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος με τον ΠΑΣ Γιάννινα να γνωρίζει την ήττα με 76-50.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του coach Μαργαρίτη ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Πρωτέα Βούλας.