Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2022

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Τρίκαλα Basket 72-92: Υποτάχθηκε στα ανώτερα Τρίκαλα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων (vid)

Έχοντας ουσιαστικά ένα διαθέσιμο ψηλό (τον Καραθανάση) ο ΑΓΣ Ιωαννίνων δεν μπορούσε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση στην γεμάτη και ισχυρή ομάδα των Τρικάλων γνωρίζοντας την ήττα με 92-72 σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Με την απουσία του Ψάλτου να είναι μεγάλη για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων ο Παναγιώτης Ασπρούδης ξεκίνησε με τον Καραθανάση στο "5". Ζαφειρούδης-Κολότσιος-Τριπολίδης ήταν η περιφερειακή τριπλέτα με τον Τσατάλα στο "4" σε μία θέση ασυνήθιστη για αυτόν. Ο "εκρηκτικός" forward ξεκίνησε δημιουργικά μοιράζοντας 2 ασίστ. Στο 2΄ οι Τρικαλινοί ήταν στο 10-4. Οι γηπεδούχοι βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75 μείωσαν σε 11-10. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 12-2 μέχρι και το 10΄ έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα (23-12).

Ένα 6-0 σερί των Τρικαλινών ανάγκασε τον coach Ασπρούδη να καλέσει εσπευσμένα time out (29-12). Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων είχε δεχθεί αρκετούς πόντους στον αιφνιδιασμό από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έχοντας κακές επιστροφές. Η διαφορά ανέβηκε γρήγορα πάνω από τους 20 (41-17) με την άμυνα των φιλοξενούμενων να έχει δυναμώσει και τον Δέσπο να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του με την εξαιρετική ικανότητα που έχει παρά το γεγονός ότι αγωνίζεται ως center. Η ζώνη που έπαιξε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν επηρέασε ιδιαίτερα την ομάδα των Τρικάλων από την οποία είχαν σκοράρει ήδη οι 9 από τους 12 παίκτες. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 47-24 υπέρ των Τρικάλων.

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις κύλισε η τρίτη περίοδος με τη διαφορά παγιωμένη άνω των 20 πόντων (57-34 στο 25΄) και τους παίκτες του coach Φόρου να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι. Τσατάλας και Στεφάνου έδωσαν επιθετικές πνοές στην ομάδα τους (59-40). Οι Γιαννιώτες είχαν σαφώς πιο βελτιωμένη εικόνα σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού με τους Τρικαλινούς βέβαια να έχουν οικοδομήσει διαφορά που τους επέτρεπε μια μικρή χαλάρωση (68-49 στο 30΄).

Η ομάδα του coach Ασπρούδη συνέχισε να δείχνει καλή εικόνα μειώνοντας σε 70-55 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου. Μέχρι και το -14 έφτασε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων (72-58) χάνοντας ευκαιρίες να το μαζέψει ακόμα περισσότερο. Οι Τρικαλινοί έκαναν αρκετά λάθη στην τελευταία περίοδο δίνοντας στους γηπεδούχους την ευκαιρία να μειώσουν σε 74-61. Ο Κολότσιος ήταν πολύ ανεβασμένος όπως και ο Καραθανάσης που έβγαλε ενέργεια και έγιναν άξιοι συμπαραστάτες του Τσατάλα. Αντίστοιχα όμως ο Παπαχρήστος πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες βοηθώντας την ομάδα του να βρίσκεται στο 83-69. Τελικά τα Τρίκαλα έφτασαν στο 92-72 και το 2ο ροζ φύλλο τους στη σεζόν. Για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων ήταν η 3η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 24-47, 49-68, 72-92

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Κολοκυθάς -Καντερές

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Κοντός, Κολότσιος 13(2), Τσατάλας 23(1), Χωλίδης, Ζαφειρούδης 9(2), Τριπολίδης 3(1), Καραθανάσης 8, Στεφάνου 16(5)

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Μήνου, Κολότσιος 5(1), Παπαχρήστος 17, Βαζούκης 4, Μοσχόπουλος 4, Ράπτης 10, Μπουργανός 12, Τριανταφύλλου 8(2), Ψύρρας 9(1), Δέσπος 8, Βαβάτσικος 11, Νέσης 4