Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2022

Λέων Κέρκυρας-Νικόπολη Πρέβεζας 59-62: "Έπαιξε με τη φωτιά" αλλά έφυγε με το "διπλό" η Νικόπολη

Σε ένα παιχνίδι το οποίο δε φαινόταν ότι θα εξελιχθεί σε ντέρμπι καθώς η Νικόπολη βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο με +16 (38-22) τελικά η ομάδα της Πρέβεζας τα χρειάστηκε κόντρα στον εξαιρετικά ανεβασμένο στο δεύτερο μισό Λέοντα Κέρκυρας με το τελικό 62-59 να δίνει στο σύνολο του Σπύρου Πολίτη το πρώτο ροζ φύλλο.

Η Νικόπολη προηγήθηκε με 20-11 στο 10΄ και παίζοντας ολοκληρωμένα σε άμυνα και επίθεση  κατάφερε να οικοδομήσει αυτή τη διαφορά των 16 πόντων στο 20΄ (38-22).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης στο τρίτο δεκάλεπτο (51-38 στο 30΄) γυρίζοντας την άμυνά τους σε ζώνη με τους Πρεβεζιάνους να χάνουν μερικά φαινομενικά εύκολα καλάθια.

Ο Λέων έβρισκε ψυχολογιά "ροκανίζοντας" το προβάδισμα της Νικόπολης με το παιχνίδι να μετατρέπεται σε ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Κερκυραίοι είχαν 0/4 βολές με τους παίκτες του Σπύρου Πολίτη στην απέναντι όχθη να είναι πιο ψύχραιμοι και να φεύγουν με τη νίκη από την Κέρκυρα.

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Τσιτσώνης από πλευράς νικητών με 23 πόντους με τον Κοντογιάννη να έχει 11. Γογγάκης και Χονδρογιάννης οι δύο διψήφιοι των γηπεδούχων με 11 πόντους αμφότεροι.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 22-38, 38-51, 59-62

Διαιτητές: Ντάγκας-Κολυδάς

Λέων Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Στεργίου Σπ. 7(1), Στεργίου Λ. 7(1), Αγιούς 5, Γογγάκης 11(3), Ούστογλου 3, Κάντας, Τζιανούμης, Γραμμένος, Γιώργος 9, Κακκιώνης 6, Χονδρογιάννης 11(1)

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Καλόγηρος 4, Κοντογιάννης 11, Τσεκούρας 9(2), Τσιτσώνης 23(4), Ζαλοκώστας 4, Νίκας 8(1), Διαμαντής, Δούβλης 3