Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2022

Βίκος Ιωαννίνων-Δόξα Λευκάδας 84-68: Απόλυτο αφεντικό ο Βίκος στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς (vid)

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος BC

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και δείχνοντας πανέτοιμος στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς ο Βίκος Ιωαννίνων κατέκτησε μεγάλη νίκη κόντρα στη Δόξα Λευκάδας με 84-68 κάνοντας το 2Χ2 και μάλιστα απέναντι σε έναν άμεσο ανταγωνιστή.

Μεγάλες εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Θοδωρής Τσιλούλης και Γιώργος Μαυρογιάννης που είχαν 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Σωτήρης Ντόβας με 13, Δημήτρης Χείλαρης με 12, Θανάσης Τσιαβές και Φίλιππος Βακουφτσής με 11 οι 4 διψήφιοι για την ομάδα του coach Ζαφειρούδη.

Οι Γιαννιώτες μπήκαν καλά στο παιχνίδι προηγούμενοι με 7-3 στο 3΄ όμως ο Θωμάς Κωστόπουλος είχε να διαχειριστεί το πρώτο πρόβλημα με φάουλ από νωρίς με τον Καλαμπάκα να χρεώνεται με 3 και τις διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Βίκου να είναι αρκετές για την ευκολία με την οποία σφυρίχτηκαν. Η Δόξα με σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 10-7 όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τον πάντα ετοιμοπόλεμο Σταυρόπουλο που είχε πάρει τη θέση του Καλαμπάκα (10-10). Από αυτό το σημείο και μετά οι παίκτες του Κωστόπουλου ήταν καταιγιστικοί φτάνοντας στο 18-10 με τον coach Ζαφειρούδη να καλεί το πρώτο time out. Το σερί των Γιαννιωτών ήταν φοβερό καθώς από το 10-7 που βρέθηκαν πίσω κατάφεραν με 18-0 σερί να μετατρέψουν το σκορ σε 25-10. "Όπλο" τους η φοβερή άμυνα και το πάθος που έβγαζαν. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 28-12.

Πολύ θετικός ήταν ο Αναγνωστάκης βγάζοντας αρκετές άμυνες όμως οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο δυσκολευόμενοι να βρουν πόντους. Οι Επτανήσιοι με τον Τσιαβέ πρωταγωνιστή κατάφεραν με επιμέρους 9-2 να μειώσουν σε 30-21. Μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου ο Βίκος βρήκε ξανά τα πατήματά του καθώς κάθε ευκαιρία προσπαθούσε να τρέξει προκειμένου να βρει πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Ο coach Ζαφειρούδης από την άλλη προσπαθούσε με τον Κουρτίδη στο low post να βρει λύσεις στην επίθεση. Επιμέρους 15-4 των γηπεδούχων τους έφερε στο +20 στο ημίχρονο 45-25 με την τρομερή άμυνα να δίνει τον τόνο και τον ρυθμό στους παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου.

Με τρίποντο του Τσιλούλη ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο (48-25) όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Τσιαβέ να γίνεται μία σταθερή απειλή για την άμυνα των Γιαννιωτών κατάφεραν με επιμέρους 14-4 να μειώσουν σε 52-39. Ο Βίκος είχε από το 24΄ συμπληρώσει τα 5 ομαδικά φάουλ. Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου διατηρούσε σταθερά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τους Λευκαδίτες να βρίσκουν λύσεις επιθετικά με τον Χείλαρη να είναι εύστοχος από τις γωνίες (59-48). Ένα μεγάλο τρίποντο του Μαυρογιάννη έκανε το σκορ 62-48 με τον Βακουφτσή να κάνει το 62-50 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Μέχρι και το -9 έφτασε η Δόξα Λευκάδας (67-58) όμως ο Βίκος με τον Τσιλούλη να σημειώνει 5 σερί πόντους ανέβηκε στο +14 (72-58). Ένα τρίποντο του Καλαμπάκα από τη γωνία έκανε το 75-60 με τη Δόξα με τους Βακουφτσή και Ντόβα να μειώνει σε 76-65 στα 2΄ 16΄΄ πριν το φινάλε. Ο Τσιλούλης στο 39΄ τιμώρησε την αδράνεια στην άμυνα των Επτανήσιων κάνοντας το 81-66 με το κερασάκι στην τούρτα να μπαίνει από τον Μαυρογιάννη με νέο τρίποντο. Τελικό σκορ 84-68 με τον Βίκο Ιωαννίνων να κάνει το 2Χ2 και μάλιστα κόντρα σε έναν άμεσο ανταγωνιστή.

Ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης αξίζει να μοιραστεί στα δύο καθώς Θοδωρής Τσιλούλης με 22 πόντους και Γιώργος Μαυρογιάννης με 18 ήταν εξαιρετικοί. Ο Βολιώτης playmaker μοίρασε και κάμποσες ασίστ στους συμπαίκτες τους.

Αρκετοί παίκτες πρόσφεραν σημαντικά στη σημερινή νίκη της γιαννιώτικης ομάδας. Γιάννης Κοτσάνος (10 π.), Δημήτρης Καλαμπάκας (9 π.), Βασίλης Πάτρας (8 π.) και Ντίνος Σταυρόπουλος (8 π.) είχαν σημαντική συνεισφορά στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Ο Βίκος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είχε το πάνω χέρι και διαχειρίζονταν μεγάλες διαφορές. Αν θέλουμε να ξεχωρίσουμε όμως το σημείο στο οποίο η πλάστιγγα έγειρε οριστικά προς τη μεριά των γηπεδούχων τότε αυτό ήταν με το τρίποντο του Τσιλούλη 1΄ πριν το τέλος όταν το σκορ έγινε 81-66.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 45-25, 62-50, 84-68

Διαιτητές: Πράττος-Παπαθανασίου-Κολοκυθάς

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αναγνωστάκης 3(1), Μαυρογιάννης 18(3), Ιωαννίδης 6, Τσιλούλης 22(5), Πάτρας 8, Δήμος, Καλαμπάκας 9(2), Σταυρόπουλος 8(2), Κοτσάνος 10

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Τσιαβές 11(1), Σταματέλος, Αργυρός, Βακουφτσής 11(1), Ντόβας 13(2), Βαγενάς 3(1), Χείλαρης 12(3), Μανάκας 7, Κουρτίδης 11, Αδαμόπουλος