Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2022

Φίλιππος Βέροιας-Βίκος Ιωαννίνων 66-70: Πέρασε από τη Βέροια με 20αρη Τσιλούλη

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος BC

Μεγάλη νίκη σε μία δύσκολη έδρα πανηγύρισε στην πρεμιέρα του στη Β΄ Εθνική ο Βίκος Ιωαννίνων κερδίζοντας με 70-66 τον Φίλιππο Βέροιας.

Θοδωρής Τσιλούλης με 20 πόντους ξεχώρισε από τους νικητές με τον Βασίλη Πάτρα και τον Γιάννη Κοτσάνο προσθέτουν από 11 και 10 αντίστοιχα. Μεγάλη εμφάνιση του Ξενιτίδη που είχε 29 από πλευράς Μακεδόνων με τον Ελευθεριάδη να σημειώνει 14 και τον Μπένα 11.

Ξενιτίδης και Ελευθεριάδης βοήθησαν τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-19 όμως η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου βελτίωσε την άμυνα της σε μεγάλο βαθμό στη συνέχεια και με επιμέρους 19-11 έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 38-33.

Ο Βίκος Ιωαννίνων συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι με τον Τσιλούλη να ανεβαίνει πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο βρίσκοντας το χέρι του από τα 6.75 με το σκορ στο 30΄ να είναι στο 55-46.

Στην τελευταία περίοδο ο Φίλιππος Βέροιας έκανε την προσπάθειά του να επιστρέψει και το πέτυχε καθώς βρέθηκε ακόμα και στο +4 (66-62) και ενώ λίγο νωρίτερα είχε αποβληθεί με 5 φάουλ ο Πάτρας. Ο Βίκος δεν πτοήθηκε καταφέρνοντας με έμμεσο τρίποντο του Τσιλούλη να ανακτήσει τα ηνία (67-66). Το τελικό 70-66 έδωσε στην ομάδα των Ιωαννίνων το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Το επόμενο Σάββατο το σύνολο του Θωμά Κωστόπουλου έχει μπροστά του ένα σούπερ ντέρμπι κόντρα στη Δόξα Λευκάδας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-38, 46-55, 66-70

Διαιτητές: Λόρτος-Σιταρίδης-Τσαρδούλιας

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 3(1), Νικάι, Ελευθεριάδης 14(1), Ξενιτίδης 29(4), Κωνσταντινίδης 2, Κάντζος 7(2), Μπένας 11(3)

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αναγνωστάκης 4, Μαυρογιάννης 8(2), Ιωαννίδης 4, Τσιλούλης 20(3), Πάτρας 11(1), Δήμος, Καλαμπάκας 6, Σταυρόπουλος 7(1), Κοτσάνος 10