Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022

Γ.Α.Σ. Άμφισσας-Παραμυθιά 63-56: Ήττα στις λεπτομέρειες για την Παραμυθιά

Το πρώτο της παιχνίδι στη Γ΄ Εθνική έδωσε σήμερα η Παραμυθιά στην Άμφισσα γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες από την ομώνυμη ομάδα με 63-56.

Ένας αγώνας που ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό, βρήκε τους "πράσινους" να είναι μπροστά από την αρχή του παιχνίδι το 1ο δεκάλεπτο με μεγάλη ευστοχία μπροστά 20-25. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε την ίδια πορεία και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 10 (23-33). Η Άμφισσα από εκεί και μετά βρήκε λύσεις, άρχισε να μαζεύει την διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο 32-37.

Οι φίλοι της Άμφισσας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αποφασισμένοι να σπρώξουν τους παίκτες στο κάτι παραπάνω, και το πέτυχαν. Με τον "6ο παίκτη" στο πλευρό τους, και με υπομονή στην άμυνα γύρισαν το παιχνίδι και βρέθηκαν μπροστά στο 30' 48-47. Οι Παραμυθιώτες έδωσαν το 100% μέχρι το τέλος και ισοφάρισαν στο 49' με καλάθι και φάουλ του Krypci (56-56). Όμως η Άμφισσα βρήκε το νικητήριο καλάθι, ένα τρίποντο του Μπάμπη Μουρατίδη από τη γωνία μετά απο πάσα του Γκιζόγιαννη "πάγωσε" την Παραμυθιά και εκεί κρίθηκε η υπόθεση-νίκη. Το τελικό 63-56 το "έγραψε" με καλάθι και φάουλ ο Μουρατίδης.

Επόμενος αγώνας για την Παραμυθιά την Κυριακή 16 Οκτωβρίου στην έδρα της κόντρα στη Νίκαια Λάρισας.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 32-37, 48-47, 63-56

Διαιτητές: Δολγύρας-Παπαγιώτης

Γ.Α.Σ. Άμφισσας (Γίδας): Τσικνής, Λούπουλ, Οικονόμου 1, Μουρατίδης 33(4), Τσάρας, Παπαθεοχάρης 6(2), Τσιγγενόπουλος 6, Ξαγάρας, Γκιζόγιαννης Σωκ. 14(1), Μαμαρέλης 3(1), Δρίβας, Κωνσταντίνου.

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 17(2), Ματσάγγας 11(3), Ψιλοδημητρακόπουλος 2, Τάχιας Π., Μάλλιος 4, Τάχιας Αρ., Σωτηρίου 9(1), Κατσίβελος, Βάτσιος, Krypci 11, Κωσταράς, Τσιρώνης 2