Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2022

ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας-IBC 61-63: Έφυγε από την Καστοριά με το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου το IBC

Την πρόκριση στην 3η αγωνιστική της Α΄ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε στην Καστοριά το IBC επικρατώντας με 63-61 του ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας.

Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα φτάνοντας τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα όμως οι Μακεδόνες με μία άμυνα ζώνης στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύονται ψύχραιμοι και να φεύγουν με το ροζ φύλλο από την Καστοριά.

Οι Γιαννιώτες βρέθηκαν στο +11 στο ημίχρονο (37-26) και στο +19 στο 30΄ (57-38) όμως η ζώνη που εφάρμοσαν στην άμυνα οι γηπεδούχοι τους έκανε τη ζωή δύσκολη. Ένα καλάθι του Σφουγγάρη ήταν "κλειδί" για να σφραγίσει το IBC τη νίκη καθώς έκανε το σκορ 63-58. Το τελικό 63-61 έδωσε στη νεανική ομάδα του IBC την πρόκριση στην 3η αγωνιστική της Α΄ Φάσης.

Την επόμενη Κυριακή 2 Οκτωβρίου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο η γιαννιώτικη ομάδα θα υποδεχθεί τον ΓΑΣ Βασιλικών Θεσσαλονίκης

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-37, 38-57, 61-63

Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου

ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας (Τζιλίνης): Ιωσήφ 6, Δήμου, Ρέπας 19(5), Γκλιάνας 4, Τσολάκης 5(1), Φούφας 3(1), Πανίδης, Βελαώρας, Παγανάς 7, Μαλιούρας 12, Γιαννουζάκος 5(1)

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 14, Γκλίναβος, Ξιούρας 9(1), Πολύζος 2, Μπαρτζώκας Π. 3, Βάσης 12(2), Ζάψας, Σφουγγάρης 2, Milanovic 4, Μπαρτζώκας Σπ. 7, Νταβουλτζόπουλος 10