Πέμπτη 5 Μαΐου 2022

Ολοκλήρωσε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του ο ΑΓΣΙ WBC

Το τελευταίο παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα Γυναικών της ΕΣΚΑΒΔΕ έδωσαν την Κυριακή ΑΓΣΙ και Νικόπολη με την ομάδα των Ιωαννίνων να ολοκληρώνει τη σεζόν με ιδανικό τρόπο μετά τη νίκη με 69-37.

Το σύνολο του Γιώργου Σιαμέτη είχε σε πολύ καλή μέρα τις Θεοδώρου και Βλάχβεη που σημείωσαν από 19 πόντους, με τις Τρυφωνίδου και Κακαράτζα να προσθέτουν από 10. Λιάλιου με 11 και Παπαδοπούλου με 10 διακρίθηκαν από την ομάδα της Πρέβεζας.

Από την εκκίνηση του αγώνα οι γηπεδούχες ήθελαν να επιβάλουν το ρυθμό τους καταφέρνοντας στο 10΄ να προηγηθούν με 17-9. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Γιαννιώτισσες με καλή άμυνα άρχισαν να ξεφεύγουν σε διψήφια απόσταση με τις Βλάχβεη και Θεοδώρου να είναι καθοριστικές. Το ημίχρονο βρήκε το ΑΓΣΙ WBC να μπροστά με double score (32-16 στο 20΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκαθάρισε οριστικά η υπόθεση νίκη μετά το 23-5 επιμέρους με το οποίο το σκορ έγινε 55-21. Το τελικό 69-37 σήμανε το τέλος της αγωνιστικής περιόδου για τις δύο ομάδες με τον μεν ΑΓΣΙ να έχει ρεκόρ 3-3 και τη δε Νικόπολη 0-6.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 32-16, 55-21, 69-37

Διαιτητές: Γεωργίου-Γκούμας

ΑΓΣΙ WBC (Σιαμέτης-Ντιναλέξης): Μπεκρή 9, Τρυφωνίδου 10(1), Βλάχβεη 19(1), Παππά 2, Θεοδώρου 19(3), Κακαράτζα 10(1),

Νικόπολη Πρέβεζας (Αντύπας): Μπάμπη 3, Λιάλιου 11(1), Σταμάτη 3, Παππά 4, Μπάκα 2, Παπαδοπούλου 10 Μικρούλη 4, Τούση

φωτο: AGSI WBC (Facebook)