Δευτέρα 16 Μαΐου 2022

Ξεκίνημα με το "δεξί" για το UOI

φωτο: Epirus Arena Basketball & Volleyball

Το πρώτο παιχνίδι στη φετινή Α1 του Εργασιακού Πρωταθλήματος "Ευγενία Μουτσίκα" πραγματοποιήθηκε χθες στο Epirus Arena με το UOI να επικρατεί εύκολα με 68-37 των Ιατρικών Επαγγελμάτων ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις του.

Μάνος με 14 πόντους, Γρηγοριάδης με 12 οι 2 διψήφιοι για την ομάδα του Παναγιώτη Συνοδινού. Από τα Ιατρικά Επαγγέλματα Θεοχάρους με 20 και Ματσάγγας με 14 ξεχώρισαν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Θεοχάρους να πρωταγωνιστεί για τα Ιατρικά Επαγγέλματα όμως το Πανεπιστήμιο να είναι στο +6 (17-11 στο 10΄). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά στο +13 στο ημίχρονο (37-24).

Οι παίκτες του Παναγιώτη Συνοδινού ήταν ανώτεροι στην τρίτη περίοδο καταφέρνοντας να ξεφύγουν με 18 πόντους (52-34) βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη. Το τελικό 68-37 έδωσε στο UOI το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν υποχρεώνοντας παράλληλα τα Ιατρικά Επαγγέλματα να γνωρίσουν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 37-24, 52-34, 68-37

Διαιτητές: Γεωργίου-Παππάς

UOI (Συνοδινός): Πόθος 4, Λεονάρδος 9(1), Μάνος 14(2), Ασπιώτης 3, Γιούσης 2, Τζάλλας Αλ. 4, Τζάλλας Ευ. 6, Ντρίτσος 8(2), Γρηγοριάδης 12(1), Χατζηγιάννης 6

Ιατρικά Επαγγέλματα (Ζούμπας): Ζούμπας, Ματσάγγας 14(2), Θεοχάρους 20, Λάμπρης, Λύγδας, Κυπριανός, Δουβανάς, Αλεξίου, Σιχλιμίρης, Μπουκουβάλας, Παπατόλης, Κεφαλληνός 3(1)