Κυριακή 15 Μαΐου 2022

Δόξα Πύρρου Άρτας-Παραμυθιά 59-61: Πρωταθλήτρια με "break" και άνοδος στη Γ΄ Εθνική για την Παραμυθιά

Το πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ κατέκτησε η Παραμυθιά μέσα στην έδρα της Δόξας-Πύρρου Άρτας επικρατώντας σήμερα το απόγευμα στο Νέο Τ9 με 61-59 τελειώνοντας τη σειρά των τελικών με το break και παίρνοντας μαζί το εισιτήριο για τη Γ΄ Εθνική.

Η ομάδα του Τάκη Παππά ήταν η νικήτρια σε ένα ματς στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια κοντά στο σκορ υποχρεώνοντας την Δόξα-Πύρρου στην πρώτη εντός έδρας ήττα της σεζόν. Κώστας Χάιδος με 16 πόντους και Κώστας Κρικώνης με 14 οι δύο διψήφιοι από πλευράς νικητών. Από την ομάδα της Άρτας ο Χρήστος Μπάλλας είχε 23, ο Κώστας Νίκας 15 και ο Δημήτρης Γυφτοκώστας 14.

Καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι πραγματοποίησε η ομάδα του Ηλία Κιφοκέρη με το δίδυμο Μπάλλας και Νίκας να μετρούν 12 και 9 πόντους αντίστοιχα και το σκορ στο 10΄ να είναι 23-14. Η Παραμυθιά σιγά σιγά βελτίωσε την άμυνά της καταφέρνοντας με επιμέρους 16-12 να το μαζέψει σε 35-30 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η αμυντική συγκέντρωση των παικτών του Τάκη Παππά έκανε τη διαφορά (μόλις 9 πόντοι παθητικό) με τους φιλοξενούμενους να έχουν στο 30΄ βραχεία κεφαλή (45-44). Στα τελευταία κρίσιμα 10 αγωνιστικά λεπτά οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ. Ο Χάιδος με καλάθι έκανε το 60-58 με τον Μπάλλα στην επόμενη φάση με 1/2 βολές να μειώνει σε 60-59. Το τελικό 61-59 γράφτηκε με 1/2 βολές του Χάιδου και ενώ η Δόξα-Πύρρου Άρτας είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι όμως τα σουτ που επιχείρησαν Νίκας και Γυφτοκώστας δε βρήκαν στόχο.

Η Παραμυθιά ολοκλήρωσε ιδανικά τη σεζόν κατακτώντας το πρωτάθλημα και ανεβαίνοντας στη Γ΄ Εθνική με συνολικό ρεκόρ 19-1 (αήττητη στα playoff). Για τη Δόξα-Πύρρου Άρτας ήταν η μοναδική εντός έδρας ήττα στη χρονιά όμως ήταν αυτή που "πόνεσε" περισσότερο λόγω της κρισιμότητας του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 35-30, 44-45, 59-61

Διαιτητές: Βίνης-Ντάγκας

Δόξα-Πυρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 14(3), Νίκας 15, Βάσιος, Βασιλείου 4, Μάνθας 1, Βασιλειάδης 2, Μπάλλας 23(1), Γεωργίου, Μουκάι

Παραμυθιά (Παππάς): Χάιδος 16(1), Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Κρικώνης 14(1), Τάχιας, Μπαζάκας, Τζίμας 5(1), Κατσίβελος 8(1), Μπέλλος 7(1), Μάλλιος, Τσιρώνης 7(1)