Σάββατο 28 Μαΐου 2022

UOI-ΙΕΚ Δέλτα 360 73-69: Διεύρυνε το αήττητο το UOI παίρνοντας το ντέρμπι

φωτο: Δημήτρης Παπαϊωάννου-Epirus Arena

Μεγάλο ντέρμπι, όπως αναμενόταν άλλωστε, πραγματοποιήθηκε χθες το βράδυ στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λιμνοπούλας με το Πανεπιστήμιο να κατακτά τη νίκη με 73-69 επί του ΙΕΚ Δέλτα 360 και να παραμένει αήττητο.

Ντρίτσος με 16 πόντους, Γάτσιος με 14 και Χαντέλης με 13 ήταν πολύ καλοί από την ομάδα του coach Συνοδινού. Μιχαήλ με 26 πόντους ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και καλύτερος από το ΙΕΚ Δέλτα 360 με τους Μπάγια και Κουλουμπή να προσθέτουν 14 και 10 αντίστοιχα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρή διαφορά 3 πόντων στο 10΄ (19-16). Με τους Λεονάρδο και Γάτσιο να είναι καθοριστικοί το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 32 όλα.

Εξαιρετικά παραγωγική ήταν η τρίτη περίοδος με τον Ντρίτσο να είναι φοβερός από τους γηπεδούχους (11 πόντοι) και τους Μπάγια και Μιχαήλ να σημειώνουν μαζί 18 πόντους. Στο 30΄ το ΙΕΚ Δέλτα 360 είχε βραχεία κεφαλή (58-57).

Παίκτης "κλειδί" ο Χαντέλης στο τελευταίο δεκάλεπτο (6 πόντοι) με το Πανεπιστήμιο να φτάνει στην 3η του νίκη με 73-69 και να κάνει το 3Χ3. Για το ΙΕΚ Δέλτα 360 ήταν η 2η ήττα και πλέον έχει ρεκόρ 1-2.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-32, 57-58, 73-69

Διαιτητές: Διαμάντης-Καλαμαράς

UOI: Μάνος 4, Χαντέλης 13(1), Λεονάρδος 8, Ντρίτσος 16(4), Γάτσιος 14(1), Γρηγοριάδης 3(1), Τζάλλας Ευ. 6(2), Τζάλλας Αλ. 7(1), Πόθος 2, Γιούσης

ΙΕΚ Δέλτα 360: Μακόπουλος, Δημακόπουλος 7(1), Κοντοκωστόπουλος 8(1), Μιχαήλ 26(2), Τζελέτας 2, Βρεττός 2, Μπάγιας 14(2), Ντόστας, Κουλουμπής 10