Τρίτη 17 Μαΐου 2022

Mechanics-ΔΑΙ 55-66: 1η νίκη για την ΔΑΙ με πρωταγωνιστή τον Γεωργακόπουλο

Σε παιχνίδι που διεξήχθη χθες το βράδυ στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λιμνοπούλας η ΔΑΙ επικράτησε με 66-55 των Mechanics στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Εργασιακού Πρωταθλήματος "Ευγενία Μουτσίκα".

Κορυφαίος του αγώνα ο Γεωργακόπουλος με 26 πόντους, με τους Τασιούλα και Κοντοδήμο να προσθέτουν από 10 για την ομάδα της Αστυνομίας. Ζώνιος με 23 πόντους ο καλύτερος των Mechanics με τους Δημήτρη με 16 και Μόμτσο με 12 να τον ακολουθούν.

Ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες στο 24-24.

Ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο από την Αστυνομία της έδωσε τη δυνατότητα να αποσπαστεί με 16 πόντους διαφορά στο 30΄ (51-35) καθώς το επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα ήταν 27-11. Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 66-55 με την Αστυνομία να παίρνει την 1η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 24-24, 35-51, 55-66

Διαιτητές: Γκούμας-Κολυδάς

Mechanics (Βουδούρης): Οκκάς 2, Ζώνιος 23(6), Μόμτσος 12(1), Στογιάννης, Μπάτσος 2, Δημήτρης 16(4)

ΔΑΙ (Μουσαφίρης): Κώστας 6, Παππάς 3(1), Τασιούλας 10, Κοντοδήμος 10(1), Μουσαφίρης 1, Γεωργακόπουλος 26(6), Γιώτης 6, Κρανάς 4, Πάππος