Κυριακή 8 Μαΐου 2022

IBC-Δόξα Λευκάδας 65-71: Αποχαιρέτησε τη Β΄ Εθνική το IBC

Στη Γ΄ Εθνική θα αγωνίζεται την επόμενη σεζόν το IBC καθώς έχοντας εκ προοιμίου δύσκολο έργο αναφορικά με την παραμονή στην κατηγορία γνώρισε την ήττα σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με 71-65 από την ισχυρή Δόξα Λευκάδας.

Παναγιώτης Τσατάλας και Γιώργος Ξιούρας είχαν από 18 πόντους για την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου με τον Παναγιώτη Σπηλιόπουλο να προσθέτει 11. Κουρτίδης με 22 πόντους και Καραγιαννίδης με 16 έκαναν πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς Επτανήσιων με τον Βαγενά να είναι επίσης διψήφιος έχοντας 10.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν άκρως ανταγωνιστικό με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο 10΄ (20-18). Η Δόξα έκανε ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα με τα μακρινά σουτ που τιμώρησαν τη ζώνη των γηπεδούχων με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-37.

Με μπροστάρηδες τους Τσατάλα και Ξιούρα και κάποια μεγάλα σουτ του Σπηλιόπουλου το IBC προσπαθούσε στη συνέχεια του αγώνα με τη Δόξα στο 30΄ να διατηρεί την πρωτοκαθεδρία (61-55) και να φτάνει στο "διπλό" με το τελικό 71-65.

Το IBC ολοκλήρωσε τη φετινή του παρουσία στη Β΄ Εθνική στην 11η θέση με ρεκόρ 7-17 και μοιραία υποβιβάστηκε στη Γ΄ Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-43, 55-61, 65-71

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Γκλίναβος 3(1), Τσατάλας 18(1), Καραμπίνης, Κωνσταντινίδης 4, Πάντσιος 9, Ξιούρας 18(3), Σφουγγάρης, Σπηλιόπουλος 11(3), Μπαρτζώκας 2

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Τζακόπουλος 4, Κατωπόδης 3(1), Αργυρός 3(1), Βαγενάς 10(1), Κουρτίδης 22(2), Κεραμάρης 9(3), Καραγιαννίδης 16, Κοντούδης 4, Λαζάρου