Κυριακή 8 Μαΐου 2022

Έσπερος Λαμίας-ΑΓΣ Ιωαννίνων 68-63: Φινάλε στη σεζόν με ήττα για τον αποδεκατισμένο ΑΓΣΙ

Το φινάλε μίας επιτυχημένης σεζόν γράφτηκε στη Λαμία για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων σήμερα το απόγευμα γνωρίζοντας την ήττα από τον Έσπερο με 68-63.

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων παρατάχθηκε με μόλις 6 παίκτες στο "Χαλκιοπούλειο" καθώς ακόμα και ο Χρήστος Καννής που ακολούθησε κανονικά την αποστολή δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού. Ο Δημήτρης Μάντζιος πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις έχοντας 24 πόντους, ο Μάρκο Ψάλτου τον ακολούθησε με 16 και ο Ντίνος Νικολόπουλος πρόσθεσε 12. Τεπετίδης με 18, Λάππας με 17 και Πάππος με 11 οι καλύτεροι των νικητών.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο με τον Έσπερο να έχει βραχεία κεφαλή στο 10΄ (17-16) και τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να είναι ευθέως ανταγωνιστικός έχοντας τον Μάντζιο στους 8 πόντους. Οι Γιαννιώτες μάλιστα κατάφεραν στο δεύτερο δεκάλεπτο να επιβάλλουν το ρυθμό τους με όπλο τους την καλή άμυνα βρισκόμενοι στο +5 στο τέλος του πρώτου μισού (35-30 στο 20΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί επιθετικά με μεγάλη ευστοχία πίσω από τα 6.75 (6 τρίποντα) με τον Τεπετίδη να μετρά τους μισούς πόντους (12 από τους 24) και το σκορ στο 30΄ να γίνεται 54-45.

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων το μάζεψε γρήγορα διεκδικώντας τη νίκη όμως ο Έσπερος Λαμίας ήταν αυτός που έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με 68-63.

Η γιαννιώτικη ομάδα αν και νεοφώτιστη στην κατηγορία κατάφερε να πραγματοποιήσει μία πολύ καλή σεζόν τερματίζοντας στην 6η θέση του 3ου ομίλου με ρεκόρ 13-11.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-35, 54-45, 68-63

Διαιτητές: Γερακίνης-Μαράμης-Γεωργούλης

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης-Τσουκαλαδέλης): Ρούζιος 4(1), Λάππας 17(3), Τσεσμετζίδης 1, Ευθυμίου, Φύκας 7(1), Πάππος 11(2), Μπακόλιας, Τεπετίδης 18(6), Νέστορας 4, Παπαργυρόπουλος 6, Μαγγελάκης  Αργύρης

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 12(3), Γυφτάκης 8(2), Ιωαννίδης 3(1), Μάντζιος 24, Μητρόπουλος, Ψάλτου 16