Κυριακή 8 Μαΐου 2022

Α.Ο. Σχερία-IBC 49-39: Φινάλε στο πρωτάθλημα με ανώδυνη ήττα

Το τελευταίο παιχνίδι στο πρωτάθλημα Γυναικών της ΕΣΚΑΒΔΕ έδωσε σήμερα το IBC γνωρίζοντας ανώδυνη ήττα με 49-39 από τη Σχερία καθώς είχε ήδη εξασφαλίσει και μαθηματικά την 1η θέση.

Ο coach Βαγγέλης Αυγερινός δεν μπόρεσε να βρεθεί στην Κέρκυρα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και χρέη πρώτου προπονητή ανέλαβε ο άμεσος συνεργάτης του, Νίκος Σκόρδος. 17 πόντους σημείωσε η πολύπειρη Πανωραία Ντόκου για το IBC. Βεντούρα και Παναγιωτίδου είχαν 13 και 12 αντίστοιχα από τις Κερκυραίες.

Το IBC βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά με αποτέλεσμα να κυνηγά μετά προκειμένου να το μαζέψει (18-5 στο 10΄). Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε μικρή παραγωγικότητα με την Σχερία να βρίσκεται στο 28-11 στο ημίχρονο.

Σαφώς βελτιωμένο το IBC στο τρίτο δεκάλεπτο όπου έπαιξε πολύ καλή άμυνα μειώνοντας με επιμέρους 18-7 σε 35-29 στο 30΄. Τα μακρινά σουτ της Ντόκου έκαναν τη διαφορά σε αυτό το διάστημα καθώς μέτρησε 9 πόντους με 3 τρίποντα. Τελικά δεν έγινε η ανατροπή με τη Σχερία να παίρνει τη νίκη με το 49-39 και το IBC να ολοκληρώνει με ρεκόρ 5-1.

Πλέον η γιαννιώτικη ομάδα έχει μπροστά της (τον Ιούνιο) την ευκαιρία να διεκδικήσει την άνοδο στην Α2 μέσω αγώνων μπαράζ.

Τα δεκάλεπτα: 18-5, 28-11, 35-29, 49-39

Διαιτητές: Μπουχαγιάρ-Ρούγκας

Α.Ο. Σχερία (Παπαϊωάννου): Ρούγκα, Σκαλιώτη, Χούτα 6, Σίσκου 9(2), Πίντζου 7, Καλτσά 2, Βεντούρα 13, Παναγιωτίδου 12

IBC (Σκόρδος): Ντόκου 17(5), Παππά 2, Τσακτσίρα 4, Φαγογένη 5, Καραπατα, Παπαδιά 4, Μάντσου 2, Αργυροπούλου, Παπαχρυσοβίλη, Μπαρτζώκα 5, Πανούτσου