Κυριακή 8 Μαΐου 2022

Γ.Ε.Αγρινίου-ΑΓΣ Ιωαννίνων 69-76: Πρόκριση στο τελικό του τουρνουά Νέων για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε χθες το απόγευμα στο Νέο Τ9 Άρτας ο ΑΓΣ Ιωαννίνων επικρατώντας στον 1ο ημιτελικό με 76-69 της Γ.Ε. Αγρινίου.

Από τους Γιαννιώτες, οι οποίοι ήταν ενισχυμένοι με αρκετούς παίκτες που έχουν παραστάσεις από την ανδρική ομάδα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιωαννίδης με 21 πόντους, Μητρόπουλος και Παππάς τον ακολούθησαν έχοντας 17, με τον Χρήστου να προσθέτει 13.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του coach Σταμουλάκη είχαν τον πρώτο λόγο καταφέρνοντας να προηγηθούν ακόμα και με διψήφια διαφορά και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 24-16. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο έπαιξαν εμφανώς καλύτερη άμυνα και με επιμέρους 21-11 είχαν προβάδισμα 2 πόντων στο ημίχρονο (37-35 στο 20΄).

Κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες (51-50 στο 30΄ οι Γιαννιώτες) και στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά έγινε μάχη προκειμένου να κριθεί ο τελικός νικητής. Οι παίκτες του coach Παπαδόπουλου ξέφυγαν ακόμα και με 10 πόντους διαφορά με τους Αγρινιώτες να το μαζεύουν στους 5 όμως ο ΑΓΣ Ιωαννίνων πήρε τελικά τη νίκη με 76-69 και μαζί την πρόκριση για τον τελικό.

Ο αντίπαλος της γιαννιώτικης ομάδας θα προκύψει από το 2ο ημιτελικό που διεξάγεται σήμερα στις 16:00 στο ΔΑΚ Αγρινίου ανάμεσα σε Σπάρτακο και ΠΑΣ Ναυπάκτου.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 35-37, 50-51, 69-76

Διαιτητές: Τσίγας-Αναγνωστόπουλος

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Πολύζος 6, Νάκος, Καραγιάννης 8(2), Γιαννόπουλος 7(1), Παλαϊνης, Μητσοστέργιος, Γαλαγάλας 16, Παπαθανασόπουλος 16(2), Μακρής 16(1), Σκορδόπουλος, Αρκουμάνης

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Παπαδόπουλος): Δέζος, Παπαντωνίου, Γεωργίτσης, Μητρόπουλος 17, Τζώρτζης, Φωτιάδης, Ιωαννίδης 21(2), Παπαγεωργίου, Νάκος, Γκατσέλης 8(2), Χρήστου 13(3), Παππάς 17