Πέμπτη 19 Μαΐου 2022

Δωδώνη-ΔΣΙ 80-47: Κυρίαρχη εμφάνιση η Δωδώνη με 30άρη Θώδη

Με τον Πάνο Θώδη να σημειώνει 32 πόντους η Δωδώνη επικράτησε εύκολα του Δικηγορικού Συλλόγου Ιωαννίνων με 80-47 χθες το βράδυ στο Epirus Arena.

Σπόνιας με 13, Λώλης με 11 και Μητροκώστας με 10 ξεχώρισαν επίσης από την ομάδα του Χρήστου Γεωργίου. Τσιρώνης με 16 και Λεονταρής με 11 οι διακριθέντες από τον ΔΣΙ.

Με τον Θώδη να μετρά ήδη από την πρώτη περίοδο 9 πόντους η Δωδώνη είχε τα ηνία στο σκορ με 15-9 στο 10΄ όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έδωσε τον τόνο για τη συνέχεια του παιχνιδιού. Κρατώντας χαμηλά τον ΔΣΙ (μόλις 10 πόντοι) και βρίσκοντας ρυθμό επιθετικά (23 πόντοι) η Δωδώνη πήγε στο ημίχρονο με διαφορά 19 πόντων (38-19 στο 20΄).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Δωδώνη συνέχιζε να δείχνει καλό πρόσωπο στέλνοντας τη διαφορά άνω των 20 στο 30΄ (58-35) και φτάνοντας εύκολα στο τελικό 80-47 και την πρώτη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 38-19, 58-35, 80-47

Διαιτητές: Κληματάς-Γκούμας

Δωδώνη (Γεωργίου): Μητροκώστας 10(1), Καλόγηρος Π. 4, Μπιζέτας 8, Κούκος 2, Λώλης 11, Καλόγηρος Σ., Σμπόνιας 13, Θώδης 32(1)

ΔΣΙ (Ντάσιος): Τσιρώνης 16(2), Σακκάς, Καραπάνος, Τσουμάνης, Γάκης 5(1), Υφαντής, Τσαμπαλάς 4, Ιωαννίδης 7, Λεονταρής 11(1), Ντάσιος 4