Πέμπτη 26 Μαΐου 2022

ΔΣΙ-ΔΑΙ 60-72: Επιστροφή στις νίκες για την ΔΑΙ

Χωρίς σταματημό συνεχίζεται η αγωνιστική δράση στο Εργασιακό Πρωτάθλημα "Ευγενία Μουτσίκα". Χθες το βράδυ άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Α1 Κατηγορία με την ΔΑΙ να επικρατεί στο Κλειστό της Λιμνοπούλας του ΔΣΙ με 72-60.

Η ΔΑΙ κατάφερε από το πρώτο ημίχρονο να επιβάλει το ρυθμό της και να θέσει ισχυρές βάσεις για τη νίκη. Γεωργακόπουλος με 19 πόντους και Κώστας με 18 οι καλύτεροι των νικητών, 14 πρόσθεσε ο Γιώτης και 10 ο Κοντοδήμος. Ιωαννίδης με 21 και Τσιρώνης με 20 έκαναν ότι μπορούσαν από πλευράς ΔΣΙ με τον Λεονταρή να έχει 11.

Αποφασισμένοι παρουσιάστηκαν οι Αστυνομικοί από το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας μία καλή διαφορά στο τέλος του (22-9 στο 10΄). Με την άμυνα να συνεχίζει να κάνει τη διαφορά και τον Γεωργακόπουλο να ηγείται το ημίχρονο έκλεισε το 37-19.

Το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο ήταν σαφώς το τρίτο με τους Δικηγόρους με Τσιρώνη-Ιωαννίδη να έχουν μαζί τους 18 από τους 20 πόντους της ομάδας τους να προσπαθούν να επιστρέψουν όμως οι φιλοξενούμενοι να μην το επιτρέπουν και έχοντας πρωτεργάτες του Κώστα-Γεωργακόπουλο-Γιώτη να φτάνουν στο +20 στο 30΄ (59-39).

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν τη διαφορά με το τελικό 72-60 να βελτιώνει το ρεκόρ της ΔΑΙ στο 2-1 και τον ΔΣΙ να υποχωρεί στο 1-2.

Τα δεκάλεπτα: 9-22, 19-37, 39-59, 60-72

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γκούμας

ΔΣΙ (Ντάσιος): Υφαντής, Τσαμπάλας, Τσουμάνης, Ντάσιος 4, Σακκάς, Ιωαννίδης 21(2), Τσιρώνης 20(2), Λεονταρής 11, Καραπάνος 2, Γάκης 2

ΔΑΙ (Πάππος): Κώστας 18, Παππάς 1, Τασιούλας 6, Κοντοδήμος 10, Μουσαφίρης 2, Γεωργακόπουλος 19(3), Γιώτης 14(1), Κρανάς 2, Πάππος