Κυριακή 10 Απριλίου 2022

ΑΓΣ Ιωαννίνων-IBC 46-59 (Γυναικείο): Πήρε το ντέρμπι και κατέκτησε την 1η θέση το IBC

Την 5η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε το IBC σήμερα το βράδυ στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο στο τοπικό ντέρμπι με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 59-46 "κλειδώνοντας" και μαθηματικά την πρωτιά.

Φαγογένη με 18 πόντους και Ντόκου  με 16 οι δύο που ξεχώρισαν από την ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού με την Πανούτσου να προσθέτει 10. Θεοδώρου με 13 ήταν μοναδική διψήφια από την ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη.

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων ήταν αυτός που είχε τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-11 με τις Θεοδώρου-Παππά να τον οδηγούν επιθετικά. Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-26 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να διατηρεί ένα προβάδισμα 2 πόντων στο 30΄ (41-39). Η αντίδραση του IBC στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακή καθώς από τη στιγμή που προσπέρασε δεν κοίταξε ξανά πίσω. Επιμέρους 20-5 και τελικό 59-46 με την Φαγογένη να είναι κομβική βάζοντας τους 12 από τους 20 πόντους της ομάδας της με την Ντόκου να δίνει σιγουριά.

Την τελευταία αγωνιστική το IBC ταξιδεύει στην Κέρκυρα για να αντιμετωπίσει τη Σχερία ενώ ο ΑΓΣ Ιωαννίνων θα φιλοξενήσει τη Νικόπολη. Το IBC μετά τη μαθηματική κατάκτηση της 1ης θέσης περιμένει τα μπαράζ για τη διεκδίκηση της ανόδου στην Α2.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 30-26, 41-39, 46-59

Διαιτητές: Ντάγκας-Θώμος Ν.

ΑΓΣΙ (Σιαμέτης-Ντιναλέξης): Μπεκρή, Τρυφωνίδου 8(1), Βλάχβεη 7, Παππά 7(1), Θεοδώρου 13(1), Μπουκουβάλα 1, Τσίπη 2, Κακαραντζά 7(1), Γιαλαμά 1

IBC (Αυγερινός-Σκόρδος): Ντόκου 16(2), Δημοπούλου 2, Μάντζιου, Τσακτσίρα 6(2), Φαγογένη 18(2), Παππά 3, Μάντσου 2, Κολόκα 2, Μπαρτζώκα, Πανούτσου 10