Κυριακή 10 Απριλίου 2022

Αναγέννηση Λαμίας-Καναλάκι 80-68: Φινάλε με ήττα για το Καναλάκι που τερμάτισε στην 6η θέση

Με ήττα ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής το Καναλάκι καθώς δεν τα κατάφερε στη Λαμία με το 80-68 να δίνει στην Αναγέννηση μία νίκη χωρίς αντίκρισμα καθώς είχε υποβιβαστεί ήδη από την προηγούμενη αγωνιστική.

Τέσσερις παίκτες ξεχώρισαν συνολικά από το σύνολο του Λευτέρη Τζομάκα με τον Διονύση Κακιούζη να έχει 20, τον Αλέξανδρο Ματσάγγα 16 και τους Σπύρο Πάνου- Γιάννη Ροντογιάννη από 15. Οι Πρεβεζιάνοι είχαν τρεις σημαντικές απουσίες στο τελευταίο τους παιχνίδι καθώς εκτός ήταν Δάσκαλος, Κασκάνης, Χρήστου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (18-18 στο 10΄) με το Καναλάκι όμως να είναι κακό στο αμυντικό κομμάτι στη δεύτερη περίοδο δεχόμενο 28 πόντους και το ημίχρονο να κλείνει στο 46-33.

Οι γηπεδούχοι είχαν και στη συνέχεια τον πρώτο λόγο (63-49 στο 30΄) με το τελικό 80-68 να αναγκάζει το Καναλάκι να γνωρίσει την 12η ήττα του. Η ομάδα της Πρέβεζας ολοκλήρωσε την παρουσία της στην 6η θέση του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνική με ρεκόρ 6-12.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 46-33, 63-49, 80-68

Διαιτητές: Χουγιάζος-Τσάλας

Αναγέννηση Λαμίας (Κουμπούρας): Φετοκάκης 4, Λιάπης 23(3), Αντωνόπουλος 6(2), Κουμπούρας 10, Μεϊντάνης, Αθανασόπουλος, Αγγελόπουλος, Πελεκούδας 22, Χαντζόπουλος 9(3), Καλλίλας 6.

Καναλάκι (Τζομάκας): Ματσάγγας 16(4), Οικονομίδης, Σταύρου 2, Ροντογιάννης 15(2), Κακιούζης 20(4), Πάνου 15(1).