Τετάρτη 27 Απριλίου 2022

IBC-Παναθλητικός Συκεών 32-62: Δεύτερη ήττα για το IBC στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων

Δεύτερη μέρα σήμερα στο 36ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων με το IBC να γνωρίζει την ήττα από τον Παναθλητικό Συκεών με 62-32.

Το IBC ήταν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα με 12-2 μειώνοντας σε 12-6 με μικρό σερί 4-0. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 14-8.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού με δύο δύσκολα καλάθια της Μπαρτζώκα έφτασε στο -2 (14-12). Το IBC ήταν κοντά μέχρι και το 14΄ όμως ένα σερί 9-0 του Παναθλητικού μετέτρεψε το 17-15 σε 26-15. 2/2 βολές της Ειρήνης Μάντζιου μείωσαν προσωρινά τη διαφορά κάτω από τους 10 (26-17) όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 35-17 υπέρ του Παναθλητικού με την Κοφινά με 7 μαζεμένους πόντους να κάνει τη διαφορά.

Οι τυπικά φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο διατηρώντας σταθερά απόσταση ασφαλείας (47-25 στο 30΄) σε ένα δεκάλεπτο στο οποίο υπήρξε ο τραυματισμός της Γκλίναβου από τη γιαννιώτικη ομάδα στην οποία προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες με όλο το γήπεδο να χειροκροτεί σε μία πολύ όμορφη στιγμή.

Το τελικό 62-32 έφερε στον Παναθλητικό Συκεών τη δεύτερη νίκη του και στο IBC τη δεύτερή του ήττα. Επόμενο παιχνίδι για τις Γιαννιώτισσες αύριο στις 12:00 απέναντι στον Άρι Καλαμάτας.

Η Άννα Μάντζιου μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε στο επίσημο site της ΕΟΚ: «Είναι μια πρωτόγνωρη εμπειρία για όλες μας. Συμμετέχουμε σε μια μπασκετική γιορτή. Είμαι πολύ χαρούμενη, γιατί πρώτη φορά ομάδα από την πόλη μας συμμετέχει σε τελική φάση. Θα προσπαθήσουμε να το διασκεδάσουμε και να απολαύσουμε αυτή την εμπειρία».