Δευτέρα 4 Απριλίου 2022

“Back to the Courts Vol.1”: Ο τίτλος στους Lazers, τα συγχαρητήρια σε όλους

Συναρπαστικό φινάλε επιφύλασσαν οι δυο τελικοί του 1ου τουρνουά “Back to the Courts” που διεξήχθη στις σύγχρονες εγκαταστάσεις του Epirus Arena. Δυνατοί αγώνες σε πλαίσια αθλητικά και ιδιαίτερα αμφίρροπη εξέλιξη ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά των δύο αγώνων που έδωσαν οι τέσσερις καλύτερες ομάδες, κατά τεκμήριο, μετά από έναν μικρό «μαραθώνιο» 64 αγώνων.

Μικρός Τελικός: BAD BOYS – ARMY BC 59 - 62

Στον αγώνα για την τρίτη θέση οι BAD BOYS ξεκίνησαν εντυπωσιακά για να προηγηθούν με 10 -1 και 14-6. Σταδιακά οι ARMY BC άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, κυρίως με την επιλογή της ζώνης 2-1-2 που επέλεξε ο προπονητής της ομάδας Νίκος Πάνου. Το προβάδισμα άλλαζε ομάδα συνεχώς, μέχρι που στο 38’ οι ARMY BC προηγήθηκαν 60-51. Παρά την εντυπωσιακή αντίδραση των BAD BOYS που έφεραν το παιχνίδι στους 2 πόντους, η νίκη τελικά πήγε στους ARMY BC, οι οποίοι πανηγύρισαν την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Δεκάλεπτα: 14-16, 17-12, 16-19, 12-15

Τελικός: UOI - LAZERS 51-56

Μεγάλες συγκινήσεις και ανατροπές επιφύλασσε και ο μεγάλος τελικός. Οι Lazers βρήκαν μέσα από την άμυνα τους (ζώνη 2-1-2) την ευκαιρία να «τρέξουν» και το ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με 6 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι “Πανεπιστημιακοί” όμως αντέδρασαν. Λειτούργησαν πολύ έξυπνα απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων τους, βρήκαν σκορ τόσο από κοντά όσο και από την περιφέρεια . Η διαφορά υπέρ των Lazers όχι μόνο μειώθηκε αλλά στο 35’ έγινε η απόλυτη ανατροπή όταν και προηγήθηκαν με 49-46!

Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού η δύναμη και το πάθος για την νίκη και των δύο ομάδων περίσσευε, με την νίκη τελικά να κλείνει το μάτι στους Lazers στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Δεκάλεπτα: 10-21, 22-17, 15-06, 04-12