Κυριακή 17 Απριλίου 2022

Νίκη Βόλου-ΑΓΣ Ιωαννίνων 82-75: Ήττα στο Βόλο για τους Γιαννιώτες

Ήττα στη Μαγνησία για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων σήμερα το απόγευμα με 82-75 από τη Νίκη Βόλου σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ Εθνικής.

Δημήτρης Μάντζιος με 19 πόντους, Χρήστος Καννής με 15, Μάρκο Ψάλτου με 13, Ντίνος Νικολόπουλος με 12 και Γιάννης Γυφτάκης με 11 οι 5 διψήφιοι για την ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη. Οι 29 πόντοι του Κουτίνα έκαναν μεγάλη ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα με τους Βολιώτες να παίρνουν ακόμα 16 πόντους από τον Καλλέ και 14 από τους Λόλα-Μπουρδάνο.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν ήταν καλή στην πρώτη περίοδο με τους Κουτίνα-Μπουρδάνο να έχουν μαζί 14 πόντους και τη Νίκη Βόλου να να βρίσκεται στο 25-15 στο 10΄. Ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Καλλέ να κάνει καλή δουλειά από τους Βολιώτες (8 πόντοι) και το σκορ στο ημίχρονο να είναι στο 40-30.

Η άμυνα των Γιαννιωτών παρουσίασε στη συνέχεια ξανά προβλήματα (24 πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο) με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +15 στο 30΄ (64-49) με 16 πόντους του Κουτίνα. Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων πάλεψε προκειμένου να επιστρέψει στο παιχνίδι έφτασε μέχρι το -5 με κάποια μεγάλα σουτ του Καννή όμως η Νίκη Βόλου ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +11 και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Τελικό σκορ 82-75 με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να έχει πλέον ρεκόρ 13-9 και την 25η αγωνιστική να φιλοξενεί στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο τον Ολυμπιακό Βόλου σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για το IBC για την υπόθεση παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 40-30, 64-49, 82-75

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Δέλλας-Τζιοπάνος

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 2, Μπουρδάνος 14(4), Ζησόπουλος, Κουτίνας 29(3), Δελεντζές, Καλλές 16, Σαριμπαλίδης 6(2), Σπανόπουλος 1, Λόλας 14, Σιανός, Ξενιτίδης

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 12(2), Γυφτάκης 11(2), Καννής 15(4), Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης 3(1), Μάντζιος 19, Παππάς, Μητρόπουλος, Μπολης, Ψάλτου 13