Κυριακή 17 Απριλίου 2022

Δόξα Πύρρου Άρτας-Μολοσσοί 77-70: Διατήρησε αλώβητη την έδρα της και προκρίθηκε στους τελικούς η Δόξα-Πύρρου

Χρειάστηκε το 3ο παιχνίδι προκειμένου η Δόξα-Πύρρου Άρτας και οι Μολοσσοί να λύσουν τις διαφορές τους με την ομάδα του Ηλία Κιφοκέρη να διατηρεί αλώβητη την έδρα της επικρατώντας σήμερα το απόγευμα με 77-70 των Μολοσσών και με 2-1 σκορ στη σειρά να γίνεται η δεύτερη φιναλίστ των τελικών της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Ο Χρήστος Μπάλλας απέδειξε πόσο σημαντικός είναι για την ομάδα της Άρτας και πόσο πολύ έλλειψε στο προηγούμενο παιχνίδι έχοντας 29 πόντους. 22 πρόσθεσε ο Κώστας Νίκας όντας επίσης καθοριστικός. Δημήτρης Ζήσης με 22 ο πρώτος σκόρερ των Γιαννιωτών από τους οποίους 13 είχε ο Σωτήρης Ζώτος και από 10 οι Κώστας Ιωάννου και Θάνος Κακατσίδης.

Μεγάλο ντέρμπι το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τους γηπεδούχους να δίνουν επιθέσεις στον Μπάλλα και ο Πρεβεζιάνος ψηλός να έχει ήδη 12 πόντους. Στην αντίπερα όχθη ο Ιωάννου ήταν πολύ καλός έχοντας 8 πόντους με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 23-21 υπέρ των Αρτινών.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τους παίκτες του Ηλία Κιφοκέρη καθώς με 21-13 επιμέρους κατάφεραν να βρίσκονται σε διψήφιο προβάδισμα στο ημίχρονο (44-34 στο 20΄). Ο Νίκας άρχισε να γίνεται σημαντικός παράγοντας στο συγκεκριμένο διάστημα του παιχνιδιού (9 πόντοι).

Χαμηλό το σκορ στην τρίτη περίοδο με τους Αρτινούς παρόλα αυτά να διατηρούν σταθερά στα χέρια τους τα ηνία έχοντας οδηγούς τους Μπάλλα-Νίκα (60-49 στο 30΄).

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι Μολοσσοί έκαναν την προσπάθειά τους να επιστρέψουν δυναμικά στο παιχνίδι και τη διεκδίκηση της νίκης. Με πρωτεργάτη τον Ζήση κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι και τους 4 πόντους (69-65) όμως στη συνέχεια ήταν άστοχοι με τη Δόξα-Πύρρου να δείχνει την απαραίτητη ψυχραιμία φτάνοντας στην πολυπόθητη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-34, 60-49, 77-70

Διαιτητές: Γεροδήμος-Κληματάς

Δόξα Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης-Μαλάμης): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 4, Γεωργίου, Νίκας 22(2), Δήμος, Βάσιος, Βασιλείου 4, Μουκάι 5(1), Ξυλογιάννης, Μάνθας 4, Βασιλειάδης 9(2), Μπάλλας 29(1)

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Κόρδας 5(1), Σιδηρόπουλος 1, Κακατσίδης 10(2), Ζήσης 22(2), Ζώτος 13, Πατραμάνης, Μάκης 7, Μάστορας 2, Ιωάννου 10(2),