Κυριακή 3 Απριλίου 2022

Παραμυθιά-Π.Α.Σ. Ναυπάκτου 78-70: Με το "δεξί" στα playoff η Παραμυθιά

Ξεκίνημα με το "δεξί" στα playoff για την Παραμυθιά που επικράτησε σήμερα στην έδρα της με 78-70 του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Σπύρος Κατσίβελος με 20 πόντους ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Τάκη Παππά, 15 είχε ο Κώστας Χάιδος, και από 10 οι Κώστας Κρικώνης και Σπύρος Μάλλιος. Ασημακόπουλος και Αλεξανδρής είχαν από 12 πόντους για τη Ναύπακτο.

Με τον Μάλλιο να είναι "ζεστός" (10 πόντοι) και τον Κατσίβελο να είναι άξιος συμπαραστάτης (6 πόντοι) η Παραμυθιά βρέθηκε στο +9 στο 10΄ (24-15). Οι παίκτες του coach Παππά είχαν μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου τα ηνία (41-36 στο 20΄) επιτρέποντας όμως στη Ναύπακτο να σημειώσει 21 πόντους στη δεύτερη περίοδο με πρωτεργάτες τους Ασημακόπουλο-Ζησιμόπουλο.

Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εμφανώς βελτιωμένη στην τρίτη περίοδο (μόλις 12 πόντοι παθητικό) με τον Κατσίβελο αλλά και τον Μπέλλο να κάνουν σημαντική δουλειά βοηθώντας την ομάδα τους να οικοδομήσει ξανά διαφορά 9 πόντων (57-48 στο 30΄). Ο Χάιδος ήταν κομβικός στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά βρίσκοντας το χέρι του πίσω από τα 6.75 (3 τρίποντα) με την Παραμυθιά να φτάνει στη νίκη με 78-70.

Η Παραμυθιά το επόμενο Σαββατοκύριακο θα φιλοξενηθεί στην έδρα της Ναυπάκτου με στόχο τη 2η νίκη και την πρόκριση στους τελικούς.