Σάββατο 26 Μαρτίου 2022

Αίολος/Γόμφοι Τρικάλων-IBC 91-70: Πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο αλλά υποτάχθηκε στην τρίτη περίοδο το IBC

Έχοντας ξανά εκτός τον ίσως σημαντικότερο παίκτη του στο ρόστερ, τον Παναγιώτη Τσατάλα, το IBC είχε ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο (50-40 στο 20΄) όμως στην τρίτη ο Αίολος-Γόμφοι Τρικάλων με επιμέρους 19-8 κατάφερε να φτάσει στο +21 στο 30΄ επικρατώντας τελικά άνετα με 91-70.

Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου έχασε και τον Παναγιώτη Σπηλιόπουλο με τραυματισμό στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον power forward να μην μπορεί να βοηθήσει από εκείνο το σημείο και μετά. Γιώργος Ξιούρας και Αποστόλης Πάντσιος με 17 πόντους αλλά και Σπύρος Μπαρτζώκας με 14 ήταν οι καλύτεροι των Γιαννιωτών. 23 είχε ο πολύπειρος Θέος από τους γηπεδούχους, 22 ο Παππάς, 18 ο Κολότσιος και 13 ο Ψύρρας.

Υψηλό σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +6 στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20 στο 10΄). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να μη δίνουν τη δέουσα προσοχή στο αμυντικό κομμάτι με το σύνολο του Χάρη Φόρου να βρίσκεται στο 50-40 στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν με διαφορά το χειρότερο κομμάτι του αγώνα για το IBC καθώς το 19-8 επιμέρους των Τρικαλινών τους έδωσε ουσιαστικά τον αέρα του νικητή με το +21 του 30΄ (69-48). Τελικό σκορ 91-70 με το IBC να υποχωρεί στο 5-14 και την επόμενη Κυριακή να υποδέχεται τους Ίκαρους Τρικάλων στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 50-40, 69-48, 91-70

Διαιτητές: Θεοδώρου-Ταρενίδης Κ.-Χρυσάφης

Αίολος-Γόμφοι Τρικάλων (Φόρος): Παππάς 22(4), Ευαγγελακόπουλος, Κολότσιος 18(4), Μοσχόπουλος, Ιωάννου, Τσιακάρας, Ψύρρας 13(3), Θέος 23(1), Δέσπος 9, Τσιγγενόπουλος 6

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Βρασταμηνός 3(1), Χατζηαγοράκης 3(1), Σωτηρίου 8(2), Καραμπίνης 2, Κωνσταντινίδης 4, Πάντσιος 17(3), Ξιούρας 17(3), Σφουγγάρης, Σπηλιόπουλος 2, Μπαρτζώκας 14