Κυριακή 6 Μαρτίου 2022

IBC-Νίκη Βόλου 59-69: Δε "σήκωσε κεφάλι" ούτε τώρα το IBC (vid, pics)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Παρότι έδωσε μεγάλη μάχη κόντρα στην ποιοτική Νίκη Βόλου το IBC δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 69-59 υποχωρώντας ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία μετά την 9η διαδοχική ήττα.

Το IBC παγιδεύτηκε από την άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων όντας πάρα πολύ άστοχο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αδυνατώντας να βρει λύσεις στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο και μένοντας πολύ χαμηλά όσον αφορά την επιθετική του παραγωγικότητα. Εξαιρετικός ήταν ο Παναγιώτης Τσατάλας με 23 πόντους, με τον Γιώργο Κωνσταντινίδη να τον ακολουθεί με 15. Διψήφιος ήταν και ο Γιώργος Ξιούρας με 10 όμως ο Γιάννης Παπαδόπουλος δεν πήρε αυτά που ήθελε από αρκετούς παίκτες. Σάκης Κουτίνας με 17 πόντους, Σωτήρης Μπουρδάνος με 16, Νίκος Καλλές με 13 και Δημήτρης Λόλας με 12 αυτοί που ξεχώρισαν από πλευράς Βολιωτών.

Με τον Παναγιώτη Τσατάλα να πραγματοποιεί "εκρηκτικό ξεκίνημα" το IBC προηγήθηκε με 6-0 με τον guard των Γιαννιωτών να έχει όλους τους πόντους της ομάδας του. Με επιμέρους 11-2 οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο 11-8 με τον Τσατάλα να συνεχίζει να παίρνει δικαίως την πλειοψηφία των επιθέσεων του IBC, καθώς ήταν φοβερά εύστοχος, ισοφαρίζοντας σε 12-12.

Ένα 5-0 σερί των Βολιωτών έκανε το σκορ 17-12 αναγκάζοντας τον Γιάννη Παπαδόπουλου να καλέσει time out για να τα "ψάλει" στους παίκτες του για την έλλειψη αμυντικής συγκέντρωσης. Η κατάσταση πάντως δε βελτιώθηκε για τους Γιαννιώτες καθώς η Νίκη Βόλου διευρύνοντας το σερί της στο 12-0 κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο double score, 24-12.

Με τον Κωνσταντινίδη να επιστρέφει ανεβασμένος στο παρκέ και οι συμπαίκτες του να τον αξιοποιούν το IBC μείωσε σε 26-16 όμως η Νίκη Βόλου διατηρούσε σταθερά τη διψήφια απόσταση (32-18 στο 14΄). Η αστοχία δεν επέτρεπε στο IBC να πλησιάσει περισσότερο τον αντίπαλό του. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι το πρώτο εύστοχο τρίποντο το βρήκε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου από τον Σπηλιόπουλο που μείωσε για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο σε μονοψήφιο νούμερο (34-27). Το 35-27 ήταν τελικά το σκορ του ημιχρόνου μετά από 1/2 βολές του Καλλέ. Κουτίνας-Μπουρδάνος είχαν κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα των γηπεδούχων έχοντας τους 22 από τους 34 πόντους της ομάδας τους.

Φοβερός Κωνσταντινίδης στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου με 5 σερί πόντους βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του να μειώσει στους 3 (35-32), με τον Τσατάλα στη συνέχεια να κρατάει "ζωντανή" μία "σκοτωμένη" φάση φέρνοντας την ομάδα του με καλάθι και φάουλ σε απόσταση αναπνοής (35-34 άστοχος στην βολή). Το τρίποντο του Μπουρδάνου ήταν το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων (38-34) με τον Πάντσιο με floater να σκοράρει επιτέλους τους πρώτους του πόντους (38-36). Ο Καλλές με την εμπειρία του τελείωσε σωστά τις επιθέσεις που πήρε κοντά στο καλάθι κρατώντας μπροστά τη Νίκη (42-39). Η ζώνη 2-3 την οποία και εφάρμοσε για αρκετή ώρα η ομάδα του Μαύρου έφερε δυσκολίες για κάποια λεπτά στο επιθετικό κομμάτι του IBC με τους Βολιώτες να προηγούνται και με 47-39. Τελικά στο 30΄ οι Γιαννιώτες μείωσαν σε 51-46 με τον Κωνσταντινίδη να προσφέρει το highlight του αγώνα με δυναμικό κάρφωμα.

Άμυνα ζώνης και από το IBC στην τελευταία περίοδο με τους Λόλα και Ξενιτίδη να φέρνουν την ομάδα τους στο +9 (55-46). Το IBC γύρισε την άμυνά του σε man to man, ο Ξιούρας μείωσε με τρίποντο σε 55-49, όμως ο Καλλές συνέχιζε να είναι αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι κάνοντας το 57-49. Τσατάλας και Ξιούρας μείωσαν σε 60-54 με τους διαιτητές στη συνέχεια να αναβαθμίζουν το φάουλ που έγινε πάνω στον Κουτίνα σε αντιαθλητικό και τον Λόλα, που πήρε τη θέση του τραυματία forward των φιλοξενούμενων, με 2/2 βολές να φέρνει την ομάδα του στο +8 (62-54).

Το IBC είχε γυρίσει ξανά την άμυνά του σε ζώνη με τον Μπουσκολίτη να τιμωρεί με τρίποντο και τον Τσατάλα στην επόμενη φάση να απαντά με τον ίδιο τρόπο (65-57). Οι Γιαννιώτες έβγαλαν την άμυνα όμως δε βρήκαν καλάθι με τον Τσατάλα να διαμαρτύρεται για φάουλ και να χρεώνεται με τεχνική ποινή. Αυτό ήταν το 5 φάουλ του 30χρονου guard με το IBC να τον χάνει για τα περίπου 4΄ τελευταία λεπτά. Η επιμονή της Νίκης Βόλου στην άμυνα ζώνης δικαιώθηκε πανηγυρικά καθώς το IBC δεν έβρισκε το στόχο από τα 6.75 με το σκορ να είναι 66-57 στο 1΄ 54΄΄ πριν το φινάλε. Διψήφια διαφορά μετά τις 2/2 βολές του Λόλα (68-57) με τον Μπαρτζώκα με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι να μειώνει σε 68-59. Τελικό σκορ 69-59 με το IBC να γνωρίζει την 9η συνεχόμενη ήττα του έχοντας πλέον ρεκόρ 3-12, ενώ οι Βολιώτες βελτιώθηκαν στο 8-9. Ματς-τελικός την ερχόμενη Τετάρτη το εξ΄ αναβολής κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας η οποία μάλιστα επιβλήθηκε σήμερα του Έσπερου Λαμίας.

Σάκης Κουτίνας με 17 πόντους και Σωτήρης Μπουρδάνος με 16 ήταν οι καλύτεροι των Βολιωτών.

Μεγάλο παιχνίδι από τον αθόρυβο Νίκο Καλλέ που σημείωσε 13 πόντους. Σημαντικός και ο Δημήτρης Λόλας με 12.

Το IBC βρέθηκε μέχρι και το -6 (60-54) όμως σε εκείνο το σημείο δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο με την αστοχία πίσω από τα 6.75 να είναι μεγάλη και να μην βοηθάει στη διάσπαση της ζώνης των Βολιωτών οι οποίοι με επιμέρους 9-5 έφτασαν στο τελικό 69-59.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 27-35, 46-51, 59-69

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Παπαθανασίου Κ.-Δέλλας

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Μπαρτζώκας 2, Τσατάλας 23(1), Σωτηρίου, Καραμπίνης 2, Κωνσταντινίδης 15, Πάντσιος 2, Ξιούρας 10(3), Σφουγγάρης, Σπηλιόπουλος 5(1)

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης, Μπουρδάνος 16(2), Κουτίνας 17(3), Μπουσκολίτης 4(1), Καλλές 13, Σαριμπαλίδης 4, Σπανόπουλος 2, Λόλας 12, Ξενιτίδης