Κυριακή 6 Μαρτίου 2022

Δόξα Πύρρου Άρτας-Αίας Άρτας 79-75: Δια "πυρός και σιδήρου" κράτησε το αήττητο η Δόξα-Πύρρου κόντρα στο μαχητικό Αία

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι που ήταν ντέρμπι με τα όλα του η Δόξα-Πύρρου Άρτας παρότι δυσκολεύτηκε περισσότερο από κάθε άλλο παιχνίδι τη φετινή χρονιά διατήρησε το αήττητο στη regular season καθώς με τη νίκη επί του Αίαντα με 79-75 έκανε το 15/15.

Ο Χρήστος Μπάλλας ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά έχοντας 26 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κώστας Νίκας με 13 και Δημήτρης Γυφτοκώστας με 10. Νεκτάριος Παπαρούνης και Μάριος Ζολώτας με 18 πόντους οι πρώτοι σκόρερ του Αία, 14 πρόσθεσε ο Δημήτρης Βαβέτσης και 11 ο Μάριος Μιχαήλ. Με σημαντικές απουσίες παρατάχθηκε ο Αίας καθώς δεν είχε στη διάθεσή του τους Αποστόλη Παπαμιχαήλ, Γιώργο Ζήκο και Θησέα Τσιλιγιάννη.

Με τους Ζολώτα-Παπαρούνη να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση ο Αίας Άρτας είχε τα ηνία με +3 στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19 στο 10΄). Ο Μπάλλας αποτέλεσε τη σταθερά κάτω από το καλάθι για τους γηπεδούχους οι οποίοι κατάφεραν να προσπεράσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-38. Ήδη από το πρώτο μισό ο Πρεβεζιάνος center ήταν στους 17 πόντους ενώ στην αντίπερα όχθη το αντίπαλο δέος ήταν ο Ζολώτας με 15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Κιφοκέρη ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο με τα τρίποντα του Γεωργάκη να κάνουν τη ζημιά στην άμυνα των φιλοξενούμενων και το σκορ να γίνεται 66-56 στο 30΄.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ο Αίας έδειξε το μαχητικό του πνεύμα καθώς βρίσκοντας ελεύθερα σουτ πίσω από τα 6.75 κατάφερε να φτάσει πολύ κοντά στην ολική ανατροπή με τις λεπτομέρειες να κρίνουν το παιχνίδι. Τελικά όμως η Δόξα-Πύρρου ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος φτάνοντας στο 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 43-38, 66-56, 79-75

Διαιτητές: Μίγδος-Τσίγας

Δόξα-Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Πετρέκας 3(1), Γυφτοκώστας 10, Νίκας 13(1), Μουκάι, Βάσιος 2, Βασιλείου 2, Γεωργάκης 9(3), Μάνθας 8(1), Βασιλειάδης 6(1), Μπάλλας 26(1)

Αίας Άρτας (Τσιλιγιάννης): Κώστας 6(1), Αποστολάκης 2, Παπαρούνης 18(4), Γείτονας 1, Ζολώτας 18, Παπαμιχαήλ Αλ. 5, Βαβέτσης 14(4), Μιχαήλ 11(1)