Σάββατο 12 Μαρτίου 2022

Αίας Άρτας-Π.Α.Σ. Ιωνικός 80΄ 76-51: Με οδηγούς τους Βαβέτση και Ζολώτα κατέκτησε εύκολα την 11η νίκη ο Αίας

Πολύ εύκολο απόγευμα είχε σήμερα ο Αίας Άρτας επικρατώντας με 76-51 του ουραγού Π.Α.Σ. Ιωνικού 80΄ στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι για τη φετινή σεζόν.

Οδηγούμενος από τους Βαβέτση και Ζολώτα που σημείωσαν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα και έχοντας διψήφιο και τον Γείτονα με 11 οι Αρτινοί δεν αντιμετώπισαν σε κανέναν σημείο του αγώνα απειλή από τους φιλοξενούμενους.

Με τον Ζολώτα ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο να δείχνει τις ορέξεις του έχοντας 12 πόντους και με όπλο την καλή του άμυνα ο Αίας βρέθηκε στο 25-8 στο 10΄. Ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο με τον Βαβέτση να γίνεται και αυτός διψήφιος και τους Παπαρούνη και Γέιτονα να είναι επίσης κεντρικές φιγούρες. Στο 20΄ το σκορ ήταν στο 51-28.

Λίγο πεσμένος ο ρυθμός στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Αίαντα να διατηρεί πολύ εύκολα τη διαφορά σε απλησίαστα επίπεδα (65-38 στο 30΄) και το τελικό 76-51 να του δίνει την 11η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 51-28, 65-38, 76-51

Διαιτητές: Τσώλης-Κληματάς

Αίας Άρτας: Κώστας 8(1), Αποστολάκης 4(1), Παπαρούνης 7(2), Γείτονας 11, Περλέγκας, Ζολώτας 19, Βαβέτσης 20(1), Μιχαήλ 5(1), Καρανίκας 2

Π.Α.Σ. Ιωνικός 80΄ (Καρέτσος): Παγιατάκης 5, Δήμου, Μοίρης 11(2), Ακριτίδης 7, Στραβοδήμος 6, Θεοδοσίου 2, Κραβαρίτης 10, Σωτηρόπουλος 6(2), Καρακουλάκης 4(1)