Σάββατο 12 Μαρτίου 2022

Α.Ο. Τρίκαλα-Βίκος Σπάρτακος 67-63: Έχασε το αήττητο στα Τρίκαλα ο Βίκος Σπάρτακος

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση με μεγάλη αστοχία και αρκετά λάθη ο Βίκος Σπάρτακος γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα από τον Α.Ο. Τρίκαλα με 67-63 στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής.

Αρκετοί παίκτες υστέρησαν σήμερα από τη γιαννιώτικη ομάδα. Ο Σίμος Ιωακειμίδης είχε 16 πόντους, ο Ντίνος Σταυρόπουλος πρόσθεσε 13 και ο Γιάννης Αγγελόπουλος 12.

Γιάννης Αγγελόπουλος-Γιάννης Αναγνωστάκης στο "1" και "2" οι αρχικές επιλογές του Νίκου Ρήγγα, στο "3" ο Σίμος Ιωακειμίδης, στο "4" ο Ντίνος Σταυρόπουλος και στο "5" ο Ντίνος Λαμπρόπουλος. Με 2/2 βολές του Ιωακειμίδη ξεκίνησε το παιχνίδι (2-0) όμως οι Τρικαλινοί με σερί 10-0 έκαναν το σκορ 10-2. Οι Γιαννιώτες δεν είχαν συγκέντρωση στο πρώτο δεκάλεπτο κάνοντας πολλά λάθη με τον προπονητή τους να "ανακατεύει την τράπουλα" από νωρίς περνώντας στο παρκέ τους Δήμο-Κολότσιο στη θέση των Αγγελόπουλου-Αναγνωστάκη. Μέχρι και το 5΄ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν βρει εντός παιδιάς καλάθι όμως με τους Ιωακειμίδη-Σταυρόπουλο πρωταγωνιστές ο Βίκος Σπάρτακος έτρεξε σερί 9-0 προσπερνώντας με 11-10 στο 7΄. Οι Τρικαλινοί είχαν τις απαντήσεις και με επιμέρους 8-3 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (18-14 στο 10΄).

Με νεύρα μεταξύ των δύο ομάδων και συγκεκριμένα μεταξύ Λεπενιτώτη-Αναγνωστάκη ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος με το σκορ στο 19-19 αφού ο Βίκος Σπάρτακος είχε καταφέρει νωρίς νωρίς να καλύψει το -4 του 10΄. Αναγνωστάκης και Νταβουλτζόπουλος είχαν και τους 10 πόντους των φιλοξενούμενων στα πρώτα 3΄ της δεύτερης περιόδου με το σκορ να παραμένει ισόπαλο στο 24-24. 6-0 σερί των Τρικαλινών τους έφερε στο +6 (30-24) με τον Τσιτσάνη και τον Λεπενιώτη να έχουν προκαλέσει τα περισσότερα προβλήματα στην άμυνα των Γιαννιωτών. Ο Α.Ο. Τρίκαλα συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά του φτάνοντας ακόμα και στους 10 πόντους τη διαφορά (37-27). Τα λάθη και οι κακές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι δεν άφησαν μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους Γιαννιώτες να βρουν ρυθμό με αποτέλεσμα στο 20΄ να υπολείπονται 7 πόντους (40-33).

Χαμηλό σχήμα από τον coach Ρήγγα στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Νταβουλτζόπουλο στο "5" και όχι κάποιον εκ των Λαμπρόπουλου-Καστανιώτη. Ένα έμμεσο τρίποντο του Τζιαννή έφερε ξανά την ομάδα του στο +10 (43-33). Ένα καλάθι του Γκαντιά και ένα του Λεπενιώτη έδωσε για πρώτη φορά στους Τρικαλινούς διαφορά 14 πόντων (47-33). Σε αντίθεση με πολλά από τα παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος, όπου ο Βίκος Σπάρτακος αν δεν ξεκινούσε καλά στο πρώτο μισό πατούσε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, αυτό δεν έγινε σήμερα με την αστοχία να συνεχίζεται τόσο από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας" όσο και από τη γραμμή των 6.75. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό επιθετικό ξέσπασμα καταφέρνοντας να "ροκανίσουν" μέχρι τους 7 (51-44) με τις πολλές άστοχες βολές να μην τους αφήνουν όμως να πλησιάσουν περισσότερο. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Α.Ο. Τρίκαλα στο 54-45 και τους Γιαννιώτες να έχουν πολύ δουλειά μπροστά τους αν ήθελαν να διατηρήσουν το αήττητο.

Η διαφορά παρέμενε στους 9 υπέρ των γηπεδούχων όμως ο Λεπενιώτης με μεγάλο σουτ έκανε το 59-47 αναγκάζοντας τον Νίκο Ρήγγα να καλέσει time out. Η αποβολή με το 5ο φάουλ του Λεπενιώτη περίπου στο 34΄ ήταν ένα καλό νέο για τους Γιαννιώτες. Πολλά νεύρα και ένταση 3΄ πριν το φινάλε του αγώνα με το σκορ στο 62-51 με την ομάδα του coach Ρήγγα να έχει λίγο πλέον χρόνο για να αντιστρέψει την κατάσταση. Με 5 μαζεμένους πόντους του Αγγελόπουλου οι γηπεδούχοι άρχισαν να αγχώνονται με το σκορ στο 62-56 και τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 1΄ 15΄΄ και την κατοχή να την έχουν οι φιλοξενούμενοι. Το τρίποντο που επιχείρησε ο Αγγελόπουλος δε βρήκε στόχο και η επίθεση των Τρικαλινών ήταν άστοχη. 2/2 βολές του Σταυρόπουλου έφεραν την ομάδα του στο -4 (62-58) με τον Τζιαννή με τον ίδιο τρόπο να κάνει το 64-58 στα 32΄΄ πριν το τέλος. Ένα καλάθι του Αγγελόπουλου μείωσε σε 64-60, με τον Τσιτσάνη με 1/2 βολές να κάνει το 65-60. Ο Αγγελόπουλος έκανε ότι μπορούσε κερδίζοντας φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων. Με ιδιαίτερη ψυχραιμία ο έμπειρος guard με 3/3 βολές μετέτρεψε το σκορ σε 65-63. Στα 7.7΄΄ ο Βίκος Σπάρτακος έκανε φάουλ στον Τζιαννή ο οποίος τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι με ένα ζευγάρι εύστοχων βολών διαμορφώνοντας το τελικό 67-63.

Πρώτη ήττα για τους Γιαννιώτες στο πρωτάθλημα που την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψουν στην έδρα της Γ.Ε. Αγρινίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 54-45, 67-63

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Αγραφιώτης Β.

Α.Ο. Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 17(1), Γκαντιάς 6, Τσιτσάνης 12(1), Αργύρης 8, Αγαπίου, Μαρτζέλης 2, Μπέφας, Τζιαννής 18, Μερίτσης, Αθανασόπουλος 4, Φέτσης, Μπαρμπούτης.

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Νταβουλτζόπουλος 6, Κολότσιος 2, Αναγνωστάκης 8(2), Λαμπρόπουλος 1, Ιωακειμίδης 16, Καστανιώτης 1, Αγγελόπουλος 12, Σταυρόπουλος 13(1), Δήμος 4