Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022

Ίκαροι Τρικάλων-ΑΓΣ Ιωαννίνων 78-80: "Τρελαίνει κόσμο" ο φετινός ΑΓΣΙ

Σπουδαίος ΑΓΣ Ιωαννίνων στο ΕΑΚ Μπάρας και νίκη στην παράταση με 80-78 επί των Ικάρων Τρικάλων (69-69 κ.α.). Οι Γιαννιώτες έφτασαν τα 10 ροζ φύλλα στο πρωτάθλημα και βάζουν για τα καλά πλώρη για υψηλό πλασάρισμα. Παράλληλα "έκοψαν" το δρόμο ανόδου στους Τρικαλινούς οι οποίοι πλέον με 4 ήττες ουσιαστικά τέθηκαν εκτός διεκδίκησης της πρωτιάς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες μπήκαν πολύ δυνατά όντας εύστοχοι και με τους Ψάλτου-Καννή οδηγούς προηγήθηκαν με 18-12 στο 10΄. Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΓΣΙ έχασε εντελώς τον καλό του επιθετικό ρυθμό με τον Παρδακά να κάνει μεγάλη ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα έχοντας 13 πόντους και τους Ικάρους με επιμέρους 28-7 να φτάνουν στο ημίχρονο στο +15 (40-25 στο 10΄).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και το +17 όμως με τον Γυφτάκη να είναι κομβικός στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη άρχισε να το μαζεύει σιγά σιγά μειώνοντας σε 54-43 στο 30΄.

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΓΣΙ με press έβαλε δύσκολα στους Τρικαλινούς και στο set παιχνίδι στην άμυνα με εναλλαγές ζώνης και man to man άρχισε όχι απλά να μπαίνει στο παιχνίδι αλλά να είναι έτοιμος για τη μεγάλη ανατροπή. Βέβαια δεν ήταν όλα ρόδινα καθώς ο Ψάλτου στο 35΄ τέθηκε εκτός αγώνα καθώς χρεώθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή με την ομάδα του να βρίσκεται στο -10 σε εκείνο το σημείο. Μεγάλα σουτ από τα 6.75 έβαλε ο Νικολόπουλος που έδωσε και το προβάδισμα στον ΑΓΣΙ με 67-66. Το 67-67 έγινε με καλάθι του Μάντζιου 69-67, όμως ο Παπαχρήστος με δίποντο ισοφάρισε σε 69-69 με το παιχνίδι να οδηγείτε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι όντας κοντά στο σκορ. Ο Γυφτάκης με μεγάλο τρίποντο έκανε 80-78 σουτ που έμελλε να είναι και το νικητήριο. Ο Βαγγέλης έβγαλε τη φάση του αγώνα με την τάπα στον Μπουργάνο στο τέλος χαρίζοντας το "διπλό" στους Γιαννιώτες. Στο 10-6 το ρεκόρ του ΑΓΣΙ που υποδέχεται την Κυριακή τη Δόξα Λευκάδας.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 40-25, 54-43, 69-69 (κ.α.), 78-80 (παρ.)

Διαιτητές: Μαράμης-Παζώλης-Αναστασιάδης

Ίκαροι Τρικάλων (Παπαδόπουλος): Τσιαβές 8, Φρύδας 2, Παπαχρήστος 22(1), Κατσαρές, Παρδακάς 25(6), Μπουργάνος 12(1), Σπυράκος, Αμβράζης 9

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 16(3), Γυφτάκης 19(3), Καννής 15(4), Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης, Μάντζιος 15, Ψάλτου 13