Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2022

Παραμυθιά-Φαίακας Κέρκυρας 84-46: Έφτασε τις 10 νίκες με επιθετική πολυφωνία η Παραμυθιά

Τη 10η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ κατέκτησε η Παραμυθιά με 84-46 επί του Φαίακα Κέρκυρας και έτσι έγινε η πρώτη ομάδα που φτάνει σε διψήφιο νούμερο νικών στον Β΄ όμιλο.

Αρκετοί οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Τάκη Παππά με τον Χάιδο να έχει 14, τον Μάλλιο 11, τους Τσιρώνη-Τζίμα-Κρανή 10. Τζιανούμης και Κρασακόπουλος με 10 ήταν οι διψήφιοι των Φαιάκων.

Ανταγωνιστικός ήταν ο Φαίακας στο πρώτο δεκάλεπτο με την Παραμυθιά πάντως να έχει τα ηνία με 20-13 οδηγούμενη από τους Κρικώνη-Χάιδο. Οι γηπεδούχοι "γκάζωσαν" στη δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας να ξεφύγουν με 41-24 στο ημίχρονο με τους Τζίμα-Κρανή να γίνονται σημαντικοί παράγοντες στο παιχνίδι.

Το τρίτο δεκάλεπτο θύμισε ως προς την ανταγωνιστικότητα το πρώτο με την Παραμυθιά να ελέγχει άνετα το παιχνίδι διατηρώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (61-41 στο 30΄). Η άμυνα της ομάδας του Τάκη Παππά στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά σίγουρα θα ενθουσίασε τον έμπειρο coach καθώς η Παραμυθιά δέχτηκε μόλις 5 πόντους φτάνοντας με άνεση στο τελικό 84-46.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 41-24, 61-41, 84-46

Διαιτητές: Κληματάς-Θώμος Β.

Παραμυθιά (Παππάς): Χάιδος 14(1), Ψιλοδημητρακόπουλος 8, Κρικώνης 9, Τάχιας Π. 8(2), Κρανής 10(2) Τζίμας 10, Κατσίβελος 2, Μπέλλος, Μάλλιος 11(1), Κωσταράς 2, Τσιρώνης 10(2)

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 9, Βλασερός, Γκέκος 7(1), Κρασακόπουλος 10, Κονοφάος, Στεμπάρι 7(1), Κακαρούγκας 2, Σέκας 1, Κορίκης, Λουκανάρης, Τζιανούμης 10, Λούβρος