Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2022

Σπάρτακος-ΑΓΣ Ιωαννίνων 83-58 (Νέοι): Με το "δεξί" η ομάδα του Γιάννη Καΐκα

Ξεκίνημα της αγωνιστικής δράσης χθες το απόγευμα για το 2ο όμιλο στο πρωτάθλημα Νέων με τον Σπάρτακο να επικρατεί του συμπολίτη ΑΓΣ Ιωαννίνων με σκορ 83-58.

Ο coach Καΐκας είχε μία 4αδα παικτών σε εξαιρετική κατάσταση, παιδιά τα οποία είναι σαφώς πιο μπροστά σε αγωνιστική ετοιμότητα συμμετέχοντας κανονικά στην ανδρική ομάδα Βίκος Σπάρτακος. Συγκεκριμένα, καλύτερος όλων ήταν ο Αποστολίδης με 28, τον ακολούθησε ο Δήμος με 17, με τους Βαράκα και Κύρκο να έχουν 16. Χρήστου με 14, Γκατζέλης και Πάνος με 11 ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου.

Ο Σπάρτακος προηγήθηκε με 24-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να βρίσκεται στο +20 στο ημίχρονο (45-25 στο 20΄).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά τα ηνία στο σκορ και με μεγάλη διαφορά (67-43 στο 30΄) με το τελικό 83-58 να τους δίνει τη νίκη στην πρεμιέρα του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 45-25, 67-43, 83-58

Διαιτητές: Γείτονας-Γκλίναβου

Σπάρτακος (Καΐκας): Μάρκου 2, Λιάσκας, Καΐκας, Βαράκας 16(2), Αποστολίδης 28(3), Κύρκος 16, Δήμος 17, Λιάρος 2, Καρβούνης 2

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Παπαδόπουλος-Μπέγκας): Πάνος 11, Κωστής 3, Γεωργίτσης 1, Μηλώνης 7, Ιωαννίδης 5, Δέζος 6, Γκατζέλης 11(1), Χρήστου 14(4), Νάκος