Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022

Εσπερίδες Καλλιθέας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC 68-57: Λάθη και αστοχία δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει τη νίκη

φωτο: basket.gr

Ούτε στην έδρα των Εσπερίδων Καλλιθέας κατάφερε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC να πανηγυρίσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα καθώς ηττήθηκε με 68-57 από τις Εσπερίδες οι οποίες συνολικά ήταν καλύτερες στο παιχνίδι έχοντας από το 3΄ και μετά συνεχώς το προβάδισμα και απολαμβάνοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μεγάλες διαφορές.

Τα πάρα πολλά λάθη και τα ποσοστά με τα οποία σούταρε ήταν απαγορευτικά προκειμένου ο ΠΑΣ να διεκδικήσει κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Συγκεκριμένα υπέπεσε σε 24 λάθη σουτάροντας με 26.1% τρίποντο (6/23) και 29.4% δίποντο (10/34). Παρότι είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ (36 έναντι 29) υστέρησε και στις ασίστ (12 έναντι 17).

Samanta Cooper με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ η κορυφαία και ίσως η μοναδική παίκτρια που διακρίθηκε από πλευράς ΠΑΣ. Διψήφια ήταν και η Χριστίνα Θεοδώρου με 12, έχοντας όμως και 5 λάθη. Roxy Barahman με 22 και 6 ασίστ και Emily Potter με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες ήταν οι καλύτερες των νικητριών.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι προηγούμενες με 5-2, με τις Εσπερίδες να ψάχνουν την Potter και την Καναδή ψηλή με 3/3 δίποντα να κάνει το 8-5 αφού ο ΠΑΣ σε 3 περιπτώσεις δε βρήκε το δρόμο για το καλάθι. Η Θεοδώρου με το δεύτερο τριπόντό της στο δεκάλεπτο ισοφάρισε σε 8-8, με την Barahman να ανοίγει λογαριασμό με 5 σερί πόντους κάνοντας το 13-8. Περίπου 4΄ πριν το τέλος της περιόδου η Cooper σημείωσε το πρώτο της καλάθι και ήταν πίσω από τα 6.75, μειώνοντας στους 2 (13-11). Λίγο αργότερα η Θεοδώρου με δύο καλάθια από ασίστ των Καλαμπάκου-Χρηστάκη έγινε διψήφια (10 π.) και κρατούσε την ομάδα της σε απόσταση αναπνοής (17-15). Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι της Potter με το σκορ να γίνεται 19-15. Το μελανό σημείο του ΠΑΣ Γιάννινα στα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά ήταν τα 6 λάθη σε σύγκριση με το μόλις 1 της αθηναϊκής ομάδας.

Με την Barahmnan να μοιράζει δύο ασίστ σε Μπενέκη-Καμμένου ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τις Εσπερίδες να φτάνουν στο +9 (24-15). Η "δαιμόνια" Αμερικανίδα guard συνέχιζε να προβληματίζει τον Νίκο Δουβίτσα καθώς με τρίποντο η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (27-15). Η απάντηση του ΠΑΣ ήταν ένα γρήγορο 5-0 σερί με Καλαμπάκου και Slim μειώνοντας σε 27-20. Αν και οι γηπεδούχες διατηρούσαν σταθερά την πρωτοπορία χρειάστηκαν να περάσουν περίπου 2΄ για να δούμε εντός παιδιάς καλάθι (31-22 η Potter). Τα λάθη του ΠΑΣ δεν τον άφηναν να βρει ρυθμό στην επίθεση με τις Εσπερίδες να τα τιμωρούν και να φτάνουν ξανά στο +12 (34-22). Οι Γιαννιώτισσες δυσκολευόταν πολύ στο επιθετικό κομμάτι και σημείωσαν πόντους μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου μόνο από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" ενώ την ίδια ώρα οι Εσπερίδες με την Κασάπογλου να βρίσκει στόχο δύο φορές πίσω από τη γραμμή του τριπόντου ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο 41-29. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα 13 λάθη και το φτωχό 25% στο δίποντο (3/12) ήταν η "αχίλλειος πτέρνα" των φιλοξενούμενων συγκριτικά μάλιστα με τα μόλις 4 λάθη και το 52.6% στο δίποντο (10/19) των Εσπερίδων. Η ομάδα του coach Νανάκου σούταρε και με 40% από το τρίποντο (6/15). Ο ΠΑΣ είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα στα ριμπάουντ (14 έναντι 12) όμως υπολείπονταν στις ασίστ (7 έναντι 11).

Οι κακές συνήθειες των λαθών δεν κόπηκαν ούτε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με τη διαφορά να ξεφεύγει στους 18 πόντους (49-31). Οι αστοχία δεν επέτρεπε στον ΠΑΣ να μειώσει τη διαφορά. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι έμεινε για περίπου 3΄ χωρίς καλάθι με τη διαφορά να πιάνει τη μέγιστη τιμή της, το +20 (56-36). Το μοναδικό φωτεινό σημείο ήταν η αφύπνιση της Cooper που με 8 πόντους συνολικά στο δεκάλεπτο βοήθησε την ομάδα της να μειώσει σε 59-43 στο 30΄.

Οι παίκτριες του coach Δουβίτσα συνέχιζαν να σουτάρουν με άσχημα ποσοστά και στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας 0/7 σουτ στα πρώτα περίπου 4΄. Όμως με την Cooper να βγάζει ενέργεια κερδίζοντας φάουλ και όντας εύστοχη στις βολές ο ΠΑΣ κατάφερε με επιμέρους 7-3 να μειώσει στους 12 (62-50). Η ομάδα του Νανάκου δεν άφησε τη διαφορά να κατέβει περισσότερο και τα πράγματα δεν άλλαξαν σε μεγάλο βαθμό μέχρι και το τέλος με τις Potter-Rahman να κρατούν τις Εσπερίδες σταθερά άνω των 10 πόντων (68-55 στα 2΄ και 12΄΄ πριν το φινάλε). Τελικό σκορ 68-57 με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να πέφτει στο 1-6 και τις Εσπερίδες Καλλιθέας να κρατούν απόρθητη την έδρα τους έχοντας ρεκόρ 5-3.