Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2022

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Έσπερος Λαμίας 72-70: Έδειξε χαρακτήρα βάζοντας πλώρη για ακόμα ψηλότερα (pics, vids)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Ένας ψυχωμένος ΑΓΣ Ιωαννίνων που ουσιαστικά είχε μία 6αδα παικτών που "τράβηξε του κουπί" κατάφερε να κατακτήσει τεράστια νίκη σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό επί του Έσπερου Λαμίας με 72-70 και να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την πρώτη 4αδα.

Πρώτος σκόρερ ο Ντίνος Νικολόπουλος με 21 πόντους, από 15 πρόσθεσαν Δημήτρης Μάντζιος και Χρήστος Καννής και 10 ο Μάρκο Ψάλτου. Λάππας με 19 ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, 14 είχε ο Πάππος και από 10 οι Φύκας-Παπαργυρόπουλος.

Ο coach Τσουκανέλης επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Ιωαννίδη-Νικολόπουλο-Καννή-Μάντζιο-Ψάλτου, ακριβώς δηλαδή το ίδιο σχήμα που είχε επιλέξει και στο τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου.

Ιδανικά μπήκαν στο παιχνίδι οι παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη καταφέρνοντας να προηγηθούν με 6-0 με την καλή άμυνα να αφήνει χωρίς καλάθι για πάνω από 3΄ τον Έσπερο. Βέβαια οι παίκτες του Σοφογιάννη αντέδρασαν και με μεγάλο σερί 11-0 όχι απλά προσπέρασαν αλλά έχτισαν και ένα +5 (11-6). Η απάντηση των Γιαννιωτών ήταν άμεση και ήρθε δια χειρός Καννή με back to back τρίποντα (12-11). Μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ (16-16), με τον Ψάλτου με καλάθι και φάουλ να κάνει το 18-17 (άστοχος στη βολή). Το 20-18 υπέρ του Έσπερου διαμορφώθηκε στη λήξη με τρίποντο του Λάππα με το δεκάλεπτο μα ολοκληρώνεται με αυτόν τον τρόπο.

Με τον Πάππο να γίνεται ο πρώτος διψήφιος στο παιχνίδι ο Έσπερος διατηρούσε τα ηνία στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (25-23 στο 13΄). Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και με σερί 5-0 ανέκτησε την πρωτοκαθεδρία με 28-25 μέσα σε ένα λεπτό. Επιμέρους 7-2 των φιλοξενούμενων τους έφερε ξανά μπροστά με 32-30, με τον Νικολόπουλο αρχικά με μεγάλο τρίποντο και τον Ψάλτου με 1/2 βολές στη συνέχεια να κάνουν το 34-32. Το πρόβλημα του ΑΓΣ Ιωαννίνων στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι άστοχες βολές, ενώ στη δεύτερη περίοδο είχε αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ κάτι που δεν συνέβη στα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά. Η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων με τις παγίδες απέδωσε καρπούς καθώς βγήκαν κάποιες πολύ σημαντικές άμυνες που βοήθησαν να οικοδομηθεί μια μικρή διαφορά της τάξεως των 5 πόντων στο ημίχρονο (38-33 στο 20΄).

Με 5-0 σερί του Έσπερου ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να γίνεται 38-38. Το πρώτο καλάθι των Γιαννιωτών ήρθε μετά από ωραίο σλάλομ του Γυφτάκη που με όμορφο μπάσιμο έκανε το 40-38. Γενικότερα οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στα πρώτα 6΄ του τρίτου δεκαλέπτου καταφέρνοντας με επιμέρους 10-4 να βρεθούν μπροστά με βραχεία κεφαλή (43-42). Από αυτό το σημείο και μετά η ομάδα του coach Τσουκανέλη άλλαξε εικόνα με την άμυνα να δυναμώνει αρκετά και το μικρό 4-0 σερί να τους φέρνει ξανά μπροστά με 46-43. Τα μακρινά σουτ του Λάππα δεν άφησαν του γηπεδούχους να ξεφύγουν, όμως o Νικολόπουλος, με το χρόνο να είναι ελάχιστος, πέταξε τη μπάλα πίσω από το κέντρο του γηπέδου ευστοχώντας σε ένα από τα highlight της σεζόν διαμορφώνοντας το σκορ στο 30΄ (54-51).

Το φοβερό καλάθι του Νικολόπουλου

Με τον Τεπετίδη με τρίποντο να ισοφαρίζει σε 54-54 ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, όμως ο Καννής με όμορφο μπάσιμο ευστόχησε κερδίζοντας και το φάουλ (πήρε το maximum της φάσης κάνοντας το 57-54). Ο Τεπετίδης άρχισε να βρίσκει το χέρι του ευστοχώντας σε νέο μακρινό σουτ (57-57), πριν ο Γυφτάκης με τρίποντο δώσει και πάλι αέρα 3 πόντων στην ομάδα του (60-57). Οι αργές επιστροφές στην άμυνα και το αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Καννής είχαν ως αποτέλεσμα ο Έσπερος να ισοφαρίσει σε 60-60. Δύο καλάθια από τους Καννή-Μάντζιο και ένα layup στον αιφνιδιασμό του Νικολόπουλου από ωραία πάσα ολόκληρου γηπέδου του Ψάλτου έδωσαν στον ΑΓΣ Ιωαννίνων διαφορά 6 πόντων (66-60) περίπου 4΄ πριν το φινάλε.

Οι παίκτες του Σοφογιάννη είχαν άμεση αντίδραση μετά το time out μειώνοντας με σερί 4-0 σε 66-64. Η οξυδέρκεια του Νικολόπουλου και η ποιότητα του Καννή έφεραν το 68-64 με δημιουργία του πρώτου και περίτεχνο τελείωμα του δεύτερου. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με μπάσιμο του Φύκα μείωσαν σε 68-66. Ο Ψάλτου δημιούργησε από το low post για τον Μάντζιο με το σκορ να γίνεται 70-66, όμως ο Λάππας ήταν και πάλι εκεί με τρίποντο μειώνοντας σε 70-69. Το λάθος των γηπεδούχων και οι 1/2 βολές του Φύκα έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (70-70). Ο Έσπερος είχε να δώσει 2 φάουλ πριν στείλει τον ΑΓΣ Ιωαννίνων στο bonus. Έδωσε το ένα και μετά η άμυνα ήταν καλή με αποτέλεσμα να μείνουν 2.4 για την επίθεση και μόλις 22΄΄ για το τέλος. Το time out "απέδωσε καρπούς" με τον Μάντζιο να κερδίζει δικαίωμα για 2 βολές, μετά το φάουλ πάνω στην προσπάθεια να τελειώσει τη φάση στο ζωγραφιστό. Ο Γιαννιώτης ψηλός έβαλε και τις 2 κάνοντας το 72-70. Στα 21΄΄ που έμεναν ο Έσπερος βρήκε το σουτ με τον Πάππο όχι όμως και τον στόχο με το τελικό 72-70 να δίνει τεράστια νίκη στον ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Πολλοί οι πρωταγωνιστές της γιαννιώτικης νίκης στο σημερινό παιχνίδι. Προφανώς ο Δημήτρης Μάντζιος με τις 2/2 βολές στο τέλος έκρινε τον νικητή έχοντας και 15 πόντους.

21 έβαλε ο πολύ καλός Ντίνος Νικολόπουλος και 15 ο επίσης καθοριστικός Χρήστος Καννής.

Ο Μάρκο Ψάλτου ήταν ξανά εκεί για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 10 πόντους, πολλά ριμπάουντ και πολλές μάχες.

Καλό δεύτερο ημίχρονο από τον Γιάννη Γυφτάκη που είχε 9 πόντους, έβγαλε μεγάλες άμυνες και το κυριότερο έπαιξε με "σφίγγοντας τα δόντια" στα τελευταία 4΄ καθώς είχε τραυματιστεί.

Οι 2/2 βολές του Μάντζιου που διαμόρφωσαν το 72-70 έκριναν τον νικητή.

Τα δεκάλεπτα:18-20, 38-33, 54-51, 72-70

Διαιτητές: Παζώλης-Γεωργούλης-Μπούλος Π.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Μπάθας): Νικολόπουλος 21(2), Γυφτάκης 9(1), Καννής 15(2), Ιωαννίδης 2, Μάντζιος 15, Μητρόπουλος, Ψάλτου 10

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης-Τσουκαλαδέλης): Λάππας 19(5), Τσεσμετζίδης 5(1), Φύκας 10, Πάππος 14(2), Τεπετίδης 8(2), Νέστορας 2, Παπαργυρόπουλος 10(1), Αργύρης 2