Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021

Ελευθερία Μοσχάτου-ΠΑΣ Γιάννινα WBC 69-64: Λύγισε στο τέλος στην πρωτεύουσα ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC

φωτο: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Την ήττα με σκορ 69-64 γνώρισε την Αθήνα από την Ελευθερία Μοσχάτου ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC και δεν κατάφερε να φτάσει στο πρώτο "διπλό" στο πρωτάθλημα.

Samantha Cooper με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ η καλύτερη για την γιαννιώτικη ομάδα σε ένα ακόμα παιχνίδι, 11 πρόσθεσε η Samantha Mackay. Η Dejza James ήταν η καλύτερη του αγώνα με 22 πόντους και 16 ριμπάουντ, με την Λίλιαν Καρακασίδου να την ακολουθεί με 17 και την Amber Smith να έχει 12.

Ο  Νίκος Δουβίτσας ξεκίνησε με την Αγγελίνα Χρηστάκη βασική playmaker τον αγώνα, με τη νεαρή αθλήτρια να μοιράζει 2 ασίστ στην αρχή του παιχνιδιού. Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες με το Μοσχάτο να έχει τα ηνία με 8-6 με όλους τους πόντους να έχουν σημειωθεί από τις Hyder-Καρακασίδου. Με τρίποντο της Cooper ο ΠΑΣ πέρασε μπροστά με 9-8, όμως η Hyder απάντησε με τον ίδιο τρόπο στην αμέσως επόμενη φάση (11-9). Λίγο αργότερα οι γηπεδούχες έχτισαν ένα +6 (15-9), με την Mackay, ερχόμενη από τον πάγκο, να μειώνει σε 15-12 με σουτ πίσω από τα 6.75. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 17-12 υπέρ της αθηναϊκής ομάδας μετά από καλάθι της Θεοδωρομανωλάκη. Η υπεροχή της Ελευθερίας Μοσχάτου στα ριμπάουντ ήταν κάτι που ξεχώριζε κανείς στα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά (14-8).

Με τρίποντο της Καλαμπάκου ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (17-15), με την Mackay με τον ίδιο τρόπο να φέρνει την ομάδα της σε απόσταση βολής (20-19). Το 40% από τα 6.75 και οι ασίστ (9) κρατούσαν τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC κοντά στο σκορ (24-21 στο 15΄), όμως τα block out δε δούλευαν σωστά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να έχουν πάρει 9 επιθετικά ριμπάουντ. Το αθηναϊκό προβάδισμα έφτασε στους 8 πόντους (29-21) με την Smith να βάζει ένα μεγάλο σουτ στη λήξη της επίθεσης. Το υπόλοιπο διάστημα της περιόδου κύλισε με τον ΠΑΣ να βρίσκει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι από την Cooper και την Ελευθερία, με την James να φτάνει νωρίς σε double double, να διατηρεί σταθερά την πρωτοκαθεδρία. Η Αμερικανίδα forward/center έκανε μεγάλη ζημιά με τα 5 επιθετικά ριμπάουντ που είχε κατεβάσει. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 33-29, με ένα τρίποντο της Slim να είναι το τελευταίο καλάθι που σημειώθηκε. Οι δύο ομάδες σούταραν με άσχημα ποσοστά από το δίποντο (32% το Μοσχάτου και 28.6% ο ΠΑΣ). Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα ήταν εξαιρετικές δημιουργικά έχοντας 13 ασίστ έναντι μόλις 5 του Μοσχάτου, όμως είχαν δουλειά να κάνουν στην επανάληψη στο κομμάτι των ριμπάουντ με την αθηναϊκή ομάδα να υπερτερεί με 25-18.

Με επιθετική άμυνα της Cooper, που έκλεψε τη μπάλα, ο ΠΑΣ χτύπησε στον αιφνιδιασμό με τρίποντο της Slim μειώνοντας στον πόντο (33-32). Με 2/2 βολές της Cooper και εξαιρετική άμυνα ο ΠΑΣ προσπέρασε με 34-33 για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο. Η Smith άρχισε να γίνεται παράγοντας του παιχνιδιού βοηθώντας την ομάδα της μαζί με την εξαιρετική James να πάρει ξανά τα ηνία με 42-37 αναγκάζοντας τον Νίκο Δουβίτσα να καλέσει timeout. H Perry επανήλθε μετά από ώρα στο παρκέ για να πάρει επιθέσεις κοντά στο καλάθι. Ο ΠΑΣ κόλλησε επιθετικά με τα αρκετά άστοχα σουτ από την περίμετρο και τα λάθη να μην τον αφήνουν να βρει ρυθμό. Με το σκορ στο 45-37 η James έκανε το 4ο προσωπικό της φάουλ, είδηση που ήταν ευχάριστη για τις φιλοξενούμενες μιας και η Αμερικανίδα μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος, όμως παρέμεινε στο παρκέ και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα της να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (50-39). Οι φιλοξενούμενες δεν πτοήθηκαν και με δύο τρίποντα των Cooper-Μαρίνη μείωσαν σε 52-45, με την James να δηλώνει και πάλι παρούσα κάνοντας το 54-45 στο 30΄.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αναμένονταν να είναι πολύ ενδιαφέρον καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC δε φαινόταν να είχε πει την τελευταία του λέξη. Το 54-45 έγινε 56-52 στο 34΄με την Cooper να φτάνει τους 20 πόντους. Η Καναδή ψηλή ήταν και πάλι εκεί για την ομάδα της και τελειώνοντας επιτυχημένα φάσεις ισοφάρισε σε 58-58. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΣ χρεώθηκε με δύο απανωτά αντιαθλητικά φάουλ. Στην αρχή φάουλ της Καλαμπάκου στην Καρακασίδου οι διαιτητές το αναβάθμισαν σε αντιαθλητικό και στη συνέχεια ακολούθησε το αντιαθλητικό της Mackay στην James. Οι δύο παίκτριες του Μοσχάτου με 4/4 βολές έκαναν το 62-58. Λίγο μετά η Smith με καλάθι στο low post έκανε το 66-58. Ο ΠΑΣ χρεώθηκε με δύο επιθετικά φάουλ σε απανωτές επιθέσεις και δε βρήκε καλάθι. Η Smith κέρδισε φάουλ, το οποίο χρεώθηκε στην Slim (ήταν το 5ο της), υπήρξαν διαμαρτυρίες από τον πάγκο του ΠΑΣ, οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή και η Smith με 1/3 βολές συνολικά έκανε το 67-58. Ένα τρίποντο της Θεοδώρου μείωσε σε 67-61 με την αθηναϊκή ομάδα να κρατά σταθερά τη νίκη στα χέρια η οποία ήρθε με το τελικό 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 33-29, 54-45, 69-64

Διαιτητές: Σκαλτσής-Κουκουλεκίδης-Χάινα

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Καρακασίδου 17(2), Νάτσκου 4, Smith 12(1), Θεοδωρομανωλάκη 6, James 22(2), Hyder 8(1), Τσέρου

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Γούλας): Σαρηγιαννίδου 4, Θεοδώρου 4(1), Καλαμπάκου 3(1), Cooper 24(2), Χρηστάκη, Slim 9(3), Mackay 11(2), Perry 2, Μαρίνη 7(1)