Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021

Αναγέννηση Καρδίτσας-ΑΓΣ Ιωαννίνων 78-79: "Μάγκικο" διπλό με ηγέτες Νικολόπουλο-Ψάλτου

Μία πολύ μεγάλη νίκη σε μία δύσκολη έδρα πανηγύρισε ο  ΑΓΣ Ιωαννίνων σήμερα το απόγευμα στην Καρδίτσα επικρατώντας με 79-78 της Αναγέννησης και έφτασε τις 3 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής.

Ηγέτης ο Ντίνος Νικολόπουλος που σημείωσε 27 πόντους κάνοντας τεράστια εμφάνιση. Εξαιρετικός και ηγετική παρουσία ήταν και ο Μάρκο Ψάλτου έχοντας 20 πόντους, με τον Χρήστο Καννή να είναι επίσης διψήφιος με 14. Γεωργαντζάς και Καλλιάρας με 24 και 17 αντίστοιχα οι καλύτεροι των γηπεδούχων.

Σχεδόν σε όλο το παιχνίδι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το παιχνίδι να εξελίσσεται για γερά νεύρα. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αναγέννηση ήταν μπροστά με 21-19. Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η δεύτερη περίοδος με τους Γιαννιώτες να βρίσκονται σε απόσταση βολής στο ημίχρονο (39-38 στο 20΄).

Η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη κατάφερε να χτίσει μία διαφορά 8 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι το μάζεψαν και μάλιστα στο τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκαν και στο +4 (60-56).

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά η μάχη συνεχίστηκε. Ενώ οι παίκτες του coach Κρομμύδα βρισκόταν μπροστά με 68-64, οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 10-3 προσπέρασαν με 74-71 με τον Νικολόπουλο να ηγείται. Ένα τρίποντο του Αργύρη έφερε την ισοπαλία 74-74, όμως ο ΑΓΣ Ιωαννίνων αποδείχθηκε ψύχραιμος στο τέλος και με τον Νικολόπουλο να έχει "κρύο αίμα" από τη γραμμής της "φιλανθρωπίας" έφτασε στο τελικό 79-78 και την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-38, 60-56, 78-79

Διαιτητές: Γερακίνης-Χατζηχαρίσης-Χατζηκώστας

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Οικονόμου, Ψυχογιός 9(1), Πανταζής 2, Γεωργαντζάς 24, Αρκούδας 6, Παπαστολόπουλος, Κρεμμύδας 8, Αργύρης 9(1), Τσέλιος 3(1), Καλλιάρας 17

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 27(4), Γυφτάκης 8(1), Μπαζάκας, Καννής 14(2), Αντωνίου 1, Βαγγέλης 4, Ιωαννίδης, Μάντζιος 5, Ψάλτου 20