Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021

IBC-Αίολος/Γόμφοι Τρικάλων 64-65: Κρίμα! (pics, vid)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Στα μάτια κοίταξε τον ισχυρό Αίολο/Γόμφοι Τρικάλων το IBC σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες με 65-64. Οι Γιαννιώτες απέδειξαν ότι εντός έδρας μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο.

Στους 26 πόντους σταμάτησε ο φοβερός Μπάμπης Μουρατίδης, με τον Παναγιώτη Τσατάλα να πραγματοποιεί επίσης καλή εμφάνιση έχοντας 16. Δέσπος με 16 πόντους ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, με τον Ψύρρα να έχει 11 και να είναι κομβικός.

Πέτρος Ρούζιος, Μπάμπης Μουρατίδης και Παναγιώτης Τσατάλας ήταν η περιφερειακή τριάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου στο αρχικό του σχήμα με τον Παναγιώτη Σπηλιόπουλο στο "4" και τον Σπύρο Σταμίρη στο "5". Νευρικές και άστοχες ήταν οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 5΄ να είναι 4-4. Το IBC είχε τα ελεύθερα σουτ όμως δεν τα αξιοποιούσε όντας άστοχο με τους φιλοξενούμενους να έχον μικρό προβάδισμα 4 πόντων (8-4). Ο Μουρατίδης με σουτ από την περίμετρο μείωσε σε 8-7. Ο Αίολος-Γόμφοι Τρικάλων με επιμέρους 5-1 έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 13-8.

Μικρό σερί 4-0 των φιλοξενούμενων έκανε το σκορ 17-8, με τον Μουρατίδη με ωραίο jump stop να μειώνει σε 17-10 έχοντας τους 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Κολότσιου έφτασαν σε double score (20-10). Το IBC βελτιώθηκε αμυντικά βγάζοντας πάθος και κατάφερε να μειώσει στους 4 (24-20) με περίτεχνο drive του Τσατάλα. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 28-22 υπέρ της ομάδας των Τρικάλων με τις άμυνες να έχουν ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο και το παιχνίδι να μη διεκδικεί δάφνες ποιότητας.

Παθιασμένο παρουσιάστηκε το IBC στην τρίτη περίοδο και με σερί 7-0 πήρε τα ηνία με 29-28. Οι Γιαννιώτες ήταν πολύ προσηλωμένοι στην άμυνα καταφέρνοντας λίγο αργότερα να προηγηθούν ακόμα και με +5 (40-35). Οι παίκτες του coach Φόρου έβγαλαν αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Δέσπο έτρεξαν σερί 6-0 περνώντας με βραχεία κεφαλή μπροστά (41-40). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο 29΄ με το σκορ ισόπαλο στο 44-44. Ο Αίολος/Γόμφοι Τρικάλων με μικρό σερί 4-0 έκανε το 48-44 με τον Ρούζιο να σημαδεύει σωστά πίσω από τα 6.75 μειώνοντας σε 48-47 στο 30΄.

Με δυναμικό drive του Τσατάλα το IBC ξεκίνησε καλά το τελευταίο δεκάλεπτο κάνοντας το 49-48. Από εκεί και μετά ο πολύπειρος Δέσπος έδειξε την κλάση και την ποιότητά του τελειώνοντας όλες τις προσπάθειες που πήρε και με σερί 6-0 ο Αίολος/Γόμφοι Τρικάλων έκανε το 54-49. Ο 45χρονος center συνέχιζε να κάνει ιδανικά τη δουλειά βάζοντας και τους συμπαίκτες του στο κόλπο καθώς του αξιοποιούσε με φοβερές ασίστ με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την πρωτοκαθεδρία (59-51). 4-0 σερί ήταν η απάντηση του IBC με τον Μουρατίδη να φτάνει τους 26 και την ομάδα του να πλησιάζει στο -4 (59-55).

Ο coach Φόρος κάλεσε timeout όμως αυτό δε φάνηκε ικανό να ανακάμψει το ρυθμό των γηπεδούχων οι οποίοι είχαν βρει για τα καλά ρυθμό και διευρύνοντας το σερί τους στο 9-0 πέρασαν μπροστά με 60-59. Λίγο μετά ο Τσατάλας με μεγάλο τρίποντο διατηρούσε μπροστά την ομάδα του με 63-61. Ο Δημήτρης Δέσπος περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος με έμμεσο τρίποντο ισοφάρισε σε 64-64. Το σκορ έγινε 65-64 με 1/2 βολές του Ψύρρα. Στα 25΄΄ που έμεναν ο Μουρατίδης εξάντλησε το χρόνο, πάσαρε στον Σπηλιόπουλο όμως η προσπάθεια δε βρήκε στόχο με το τελικό 65-64 να δίνει την 6η νίκη στους φιλοξενούμενους και να σημαίνει την 4η ήττα των γηπεδούχων.

Η κλάση και η εμπειρία του Δημήτρη Δέσπου είναι δεδομένες και το απέδειξε και σήμερα έχοντας 16 πόντους και διαβάζοντας σωστά ότι του έδινε η άμυνα των γιαννιωτών.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Δημήτρης Ψύρρας σημείωσε 11 πόντους και η 1/2 βολές που είχε στο τέλος με το σκορ στο 64-64 έμελλε να κρίνει τον νικητή κάνοντας το 65-64.

Ο Αίολος/Γόμφοι Τρικάλων έδειξε ψυχραιμία όταν το IBC βρέθηκε μπροστά λίγο πριν το τέλος με 63-61 και με σερί 4-0 πήρε τη νίκη με 65-64.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 22-28, 47-48, 64-65

Διαιτητές: Τσιαπλής-Λότσιος-Παπανικολάου Γ.

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Ρούζιος 6(2), Μουρατίδης 26(5), Σωτηρίου, Κωνσταντινίδης, Τσατάλας 17(1), Ξιούρας 2, Σταμίρης 4, Σπηλιόπουλος 9(1)

Αίολος-Γόμφοι Τρικάλων (Φόρος): Ζώρζος 4, Κολότσιος 7(1), Τσιγγενόπουλος 6, Μόσιαλος 9, Χατζής 2, Ιωάννου 2, Ψύρρας 11(2), Θέος 8, Δέσπος 16