Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021

Δόξα Πύρρου Άρτας- Π.Α.Σ. Ναυπάκτου 68-51: Πήρε και το ντέρμπι και στέφθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα

Το 8Χ8 είναι γεγονός για την ομάδα του Ηλία Κιφοκέρη καθώς επικράτησε με 68-51 του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου σήμερα το απόγευμα στο Τ9 Άρτας και εξασφάλισε με μαθηματικό τρόπο τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα μετά το τέλος του πρώτου γύρου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χρήστος Μπάλλας με 27 πόντους, με τον Δημήτρη Γυφτοκώστα να είναι επίσης διψήφιος με 15. Δούρος με 21 και Σταθάτος με 12 οι καλύτεροι των φιλοξενούμενων.

Κοντά στο σκορ ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες με το σύνολο του coach Κιφοκέρη να έχει προβάδισμα ενός πόντου στο 10΄ (17-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αρτινοί ήταν εξαιρετικοί και με όπλο τους τη φοβερή άμυνα (δέχτηκαν μόλις 5 πόντους) άνοιξαν τη διαφορά στους 15 (36-21 στο 20΄).

Από εκεί και μετά η Δόξα Πύρρου Άρτας δεν ξανακοίταξε πίσω παρά το γεγονός ότι με επιμέρους 21-17 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 11 στο 30΄ (53-42). Στην τελευταία περίοδο "καθάρισαν τη μπουγάδα" φτάνοντας στο τελικό 68-51.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι για το 2021 για την Δόξα Πύρρου Άρτας καθώς στην τελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου έχει το προγραμματισμένο της ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-21, 53-42, 68-51

Διαιτητές: Ζέρβας-Γαληνάς Χρ.

Δόξα Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Πετρέκας 2, Γυφτοκώστας 15(1), Γεωργίου, Νίκας 6, Μουκάι 2, Βάσιος, Βασιλείου 6(2), Γεωργάκης 8, Ξυλογιάννης, Μάνθας, Βασιλειάδης 2, Μπάλλας 27(1)

Π.Α.Σ. Ναυπάκτου (Ζησιμόπουλος): Φούντας, Καπετανάκης, Μίχος 3(1), Ζουμπαράς 6, Ασημακόπουλος 3, Βαρέλας, Ζησιμόπουλος 5(1), Σταθάτος 12(2), Κούτας 1, Δούρος 21(1), Κατσικάς