Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2021

Θρύλος Ιωαννίνων-Πύρρος Αρταίων 51-59: Ο Χίντζιος έκανε τη διαφορά

Την ήττα με σκορ 59-51 γνώρισε ο Θρύλος Ιωαννίνων σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο σε εξ' αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής κόντρα στον Πύρρο Αρταίων. Η γιαννιώτικη ομάδα πάτησε παρκέ ξανά μετά τις 27 Νοεμβρίου όταν είχε δώσει το τελευταίο της επίσημο παιχνίδι.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Θωμάς Χίντζιος με 21 πόντους από τους Αρτινούς, με τον Γιώργο Δημητρίου να ακολουθεί με 13 και τον Κώστα Κωσταπαππά να έχει 10. Αλέξης Παπαζυγούρας με 15 και Δημήτρης Αρβανιτάκης με 13 οι δύο που διακρίθηκαν από πλευράς Θρύλου.

Οι δύο ομάδες ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κοντά στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να χτίσει κάποια αξιόλογη διαφορά με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στο τέλος το 3ο ροζ φύλλο της σεζόν και τον Θρύλο να είναι φανερά εκτός ρυθμού λόγω των ελάχιστων προπονήσεων που πραγματοποίησε το περασμένο διάστημα λόγω του κορονοϊού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες είχαν μικρό προβάδισμα 2 πόντων (14-12 στο 10΄) διατηρώντας βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο (24-23 στο 20΄).

Οι παίκτες του coach Κωσταπαππά με επιμέρους 16-12 πήραν τα ηνία με 39-36 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα περίπου 2 λεπτά πριν το φινάλε ο Χίντζιος ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι κουβαλώντας την ομάδα του στη νίκη. Το τελικό 59-51 ήρθε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Πύρρο Αρταίων να πιάνει το Θρύλο Ιωαννίνων στη βαθμολογία καθώς οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 3-5.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 24-23, 36-39, 51-59

Διαιτητές: Ντάγκας-Θώμος Ν.

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Βαρδής, Τζίμας 5(1), Παλιόγλου 8(2), Κυράννας 2, Στραγάλης, Παπαζυγούρας 15(1), Λυγούρας 1, Αρβανιτάκης 13, Σκούμπος 2, Φώτης 3, Σεραφείμ, Βελογιάννης 2

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Χίντζιος 21(1), Σακκάς, Σκορδής 8, Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 10(2), Γιαννάκης, Παπαδημητρίου 7(1), Παπαρούνης, Δημητρίου 13