Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021

IBC-Πρωτέας Γρεβενών 66-60: Τέλος στο αρνητικό σερί με ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο

Μία πολύ σημαντική νίκη κατέκτησε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο το IBC επικρατώντας με 66-60 του Πρωτέα Γρεβενών και μάλιστα με ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο καθώς βρισκόταν πίσω με 47-42 στο 30΄.

Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου ευτύχισε να έχει σε καλή μέρα τον Μπάμπη Μουρατίδη με 23, και τον Παναγιώτη Σπηλιόπουλο με 16. 11 πρόσθεσε ο Παναγιώτης Τσατάλας και 9 ο εξαιρετικά κομβικός για ένα ακόμα φετινό παιχνίδι, Άκης Καραμπίνης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το IBC να έχει μια μικρή διαφορά μέχρι και τους 6 πόντους και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 14-12 υπέρ των γηπεδούχων. Οι Μακεδόνες ήταν καλύτεροι στη δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας να πάρουν διαφορά 7 πόντων και να κλείσουν το ημίχρονο όντας μπροστά με +4 (33-29 στο 20΄).

Οι παίκτες του coach Χασιώτη συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στη συνέχεια του αγώνα και μια καλή διαφορά γύρω στους 10 πόντους, με το σκορ στο 30΄ να είναι 47-42 υπέρ του Πρωτέα. Η ανατροπή όμως πραγματοποιήθηκε στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά με το IBC να πιέζει σε όλα τα πλάτη και μήκη του γηπέδου αναγκάζοντας τους αντιπάλους σε αρκετά λάθη. Καθοριστικός ήταν ο Καραμπίνης τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Το 24-13 επιμέρους είχε ως αποτέλεσμα οι Γιαννιώτες να φτάσουν στη 2η φετινή νίκη τους βελτιώνοντας το ρεκόρ στο 2-2.

Επόμενη αποστολή για το IBC εκτός έδρας απέναντι στη Νίκη Βόλου.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 29-33, 42-47, 66-60

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Μελανίδης-Χατζηχαρίσης

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Ρούζιος 4, Παπαγιάννης, Μουρατίδης 21(2), Σωτηρίου, Καραμπίνης 9(2), Κωνσταντινίδης 3, Τσατάλας 11(1),  Σταμίρης 2, Σπηλιόπουλος 16(2), Μπαρτζώκας, Βρασταμήνός, Σφουγγάρης

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Γρίψιος 4, Κλωνάρας 8, Παλάσκας 9(2), Παπαδόπουλος 6, Σιπιτάνος 12(2), Κωνσταντίνου 10(3), Μπόζιαρης 5, Μαλιούρας 6