Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021

Βίκος Σπάρτακος-Αμπελώνας 101-61: 3Χ3 με απολαυστικό μπάσκετ στο 2ο ημίχρονο (pics, vid)

φωτογραφία: Θανάσης Παππάς

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν το παιχνίδι Βίκος Σπάρτακος-Αμπελώνας καθώς μόλις σοβαρεύτηκε η γιαννιώτικη ομάδα, δηλαδή από την 3η περίοδο και μέχρι το τέλος, πάτησε το γκάζι, παίζοντας ανά διαστήματα απολαυστικό μπάσκετ και έφτασε πολύ άνετα στο τελικό 101-61, κάνοντας το 3X3.

Οι παίκτες του Νίκου Ρήγγα είχαν 16 εύστοχα τρίποντα με τον Γιάννη Αναγνωστάκη κορυφαίο με 24 πόντους, τον Βασίλη Κολότσιο να ακολουθεί με 17, τον Ντίνο Σταυρόπουλο με 13, τον Γιάννη Αγγελόπουλο με 12 και τον Παναγιώτη Θώδη με 11. Αγωνίστηκαν και οι 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του ο 36χρονος προπονητής και μάλιστα σκόραραν όλοι. Εκτός ήταν λόγω τραυματισμού ο Σίμος Ιωακειμίδης.

Μουδιασμένο ξεκίνημα από τους γηπεδούχους οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο 3΄ με 10-5 με τον Αναγνωστάκη να έχει και τους 5 πόντους της ομάδας του. Μεγάλη ζημιά στην άμυνα των Γιαννιωτών έκανε ο Αποστολάκης καθώς όχι μόνο είχε 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά χρέωσε και τον Λαμπρόπουλο με 2 φάουλ. Ο Αμπελώνας βρέθηκε μπροστά με +6 (13-7), με τον Βίκος Σπάρτακο να αντιδρά και με επιμέρους 10-2 να προσπερνά με 17-15 στο 6΄. Ο Θώδης άρχισε να δίνει πολύτιμες λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι και το 10΄ με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 21-21.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε δραματικά στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς στο 13΄ οι δύο μονομάχοι συνέχιζαν να πορεύονται μαζί (27-27). Με τον Κολότσιο να δίνει λύσεις από τα 6.75 και τον Σταυρόπουλο να αποτελεί σταθερή αξία φτάνοντας νωρίς τους 11 πόντους, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 32-29. Η απάντηση του Αμπελώνα ήταν επιμέρους 5-1 με πρωταγωνιστή τον Χαιρετιδη με το σκορ να γίνεται 34-33 υπέρ της ομάδας του Γιαννόπουλου. Ο Βίκος Σπάρτακος με τον Αναγνωστάκη να γίνεται επίσης διψήφιος κουβαλώντας επιθετικά κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 44-40.

Οι παίκτες του Νίκου Ρήγγα ήταν λες και άλλαξαν εντελώς τσιπάκι στην τρίτη περίοδο. Με ένα τρομερό 12-0 σερί η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (56-40). Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο με καλή κυκλοφορία της μπάλας εύρισκαν στις περισσότερες περιπτώσεις το ελεύθερο σουτ και το αξιοποίησαν σε τεράστιο βαθμό. Το +20 δεν άργησε να έρθει (65-45) με τον Αγγελόπουλο να είναι από τους πρωτεργάτες του έχοντας 10 πόντους. Ο Γκιουλέκας κρατούσε μόνος του την ομάδα του στο παιχνίδι έχοντας 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο όμως αυτό δεν ήταν ικανό να αποτρέψει το 74-53, σκορ το οποίο έδειχνε ο ηλεκτρονικός πίνακας στο 30΄.

Το σύνολο του coach Ρήγγα συνέχισε να εντυπωσιάζει με τη διαφορά να ξεφεύγει σε απλησίαστα επίπεδα. Το rotation άνοιξε, όλοι οι παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής και όλοι σκόραραν. Στη μεγαλύτερη διάρκεια της τελευταίας περιόδου ο Βίκος Σπάρτακος είχε στην 5αδα του τρία νεαρά παιδιά, τους Χάρη Κύρκο, Βασίλη Βαράκα και Δημήτρη Αποστολίδη, και αν μάλιστα βάλει κανείς και τον Παναγιώτη Δήμο, ο οποίος όμως είναι βασικότατο στέλεχος εδώ και 3 χρόνια, τότε καταλαβαίνει ότι τα 4/5 που βρισκόταν στο παρκέ ήταν 18-19 ετών. Τελικό σκορ 101-61 με τον Βίκος Σπάρτακο να φτάνει στις 3 νίκες, να διευρύνει το αήττητο και γενικότερα να υπάρχει διάχυτη ικανοποίηση από όλους στο Κλειστό της Λιμνοπούλας για την εξαιρετική εμφάνιση.

MVP

24 πόντους με 4 τρίποντα είχε ο Γιάννης Αναγνωστάκης στο σημερινό αγώνα προσθέτοντας μία ακόμα γεμάτη εμφάνιση στη φετινή σεζόν.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ

Πολλοί και διαφορετικοί οι πρωταγωνιστές των Γιαννιωτών στο σημερινό παιχνίδι. 17 είχε ο Βασίλης Κολότσιος δίνοντας πολλές λύσεις, 13 ο πάντα σταθερός Ντίνος Σταυρόπουλος, 12 ο Γιάννης Αγγελόπουλος, που πρωταγωνίστησε στο τρίτο δεκάλεπτο, και 11 ο Παναγιώτης Θώδης δίνοντας πολλές λύσεις κάτω από τα δύο καλάθια.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Το φοβερό 3ο δεκάλεπτο του Βίκος Σπάρτακος με το επιμέρους 30-13 μετέτρεψε το 44-40 του 20΄ σε 74-53 στο 30΄.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 44-40, 74-53, 101-61

Διαιτητές: Λυγούρας-Αναστασιάδης Π.

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Κολότσιος 17(4), Αναγνωστάκης 24(4), Λαμπρόπουλος 4, Αποστολίδης 3(1), Κύρκος 1, Αγγελόπουλος 12(2), Θώδης 11, Τζελέπης 7(1), Πρεμέτης 2, Βαράκας 4, Σταυρόπουλος 13(3), Δήμος 3

Αμπελώνας (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 3(1), Χαιρετίδης 7(1), Γιώτης 6(2), Μπιζιάκης, Καραγιάννης 2, Τσιούλκας 8, Βλησσαρούλης, Γκιουλέκας 23(1), Αποστολάκης 9, Μπεχλιβάνος 3(1), Καράτζιος