Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021

Α.Ο. Κόνιτσας-Αστράκα BC 34-81: Άνετο πέρασμα από την Κόνιτσα για την Αστράκα

Πιάνοντας καλή απόδοση η Αστράκα BC πέρασε εύκολα από την Κόνιτσα επικρατώντας την ομώνυμης ομάδας με 81-34 και παρέμεινε μόνη στην κορυφή του Β΄ ομίλου της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ έχοντας το απόλυτο 4Χ4.

Οι πόντοι μοιράστηκαν για την ομάδα του Νίκου Παπανικολάου σκοράροντας οι 11 από τους 12 παίκτες, με τους Σιάλδα-Ιακωβίδη να έχουν από 10. Από τον Α.Ο. Κόνιτσας, ο οποίος είχε αρκετές απουσίες έχοντας μόλις 7 παίκτες στο ρόστερ του, 17 είχε ο Σακκάς.

Παίζοντας καλή άμυνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18-5 στο 10΄ και είχαν θέσει ήδη από το ημίχρονο τις βάσεις για το "διπλό" με το σκορ στο 43-14.

Στο ίδιο ακριβώς μοτίβο συνεχίστηκε και η τρίτη περίοδος με την Αστράκα να δέχεται μόλις 2 πόντους και το σκορ να γίνεται 57-16. Το τελικό 81-34 έφερε το ροζ φύλλο στην ομάδα του coach Παπανικολάου, η οποία πλέον καλείται να αντιμετωπίσει το επόμενο Σάββατο τον Πήγασο Ηλιοβουνίων. Η Κόνιτσα θα πάρει τη νίκη στα χαρτιά επί του Α.Γ.Ο. Θεσπρωτικού την 5η αγωνιστική, καθώς δεν κατεβαίνει στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 5-18, 14-43, 16-57, 34-81

Διαιτητές: Πλιάκος-Γείτονας

Α.Ο. Κόνιτσας (Τσιαλιαμάνης): Χατζηπαντελίδης 6(1), Σακκάς Θ. 6, Ντάνας 2, Τσαρτσάλης, Σακκάς Ι. 17, Νάκος, Βλάχος 3(1)

Αστράκα BC (Παπανικολάου-Καρατζένης): Σιάλδας 10, Τάσσος Δ. 8, Μπάρκας, Φουρλάνης 8, Τάσσος Π. 8, Μελισσόβας 6, Παπαγεωργίου 9, Νυφαντής 8(2), Λούντζης 8, Ιακωβίδης 10, Ασπιώτης 2, Τασιούλας 4