Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021

Γ.Ε.Κ.-Πήγασος Ν. Κέρκυρας 87-47: Δεν πιάνεται η αήττητη Γ.Ε.Κ.

Έχοντας 4 διψήφιους παίκτες και παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα καλό μπάσκετ η Γ.Ε.Κ. επικράτησε και του Πήγασου Νοτίου Κέρκυρας με 87-47 και παρέμεινε αήττητη έχοντας 4 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

24 έβαλε ο Παπαγκίκας, 16 ο Γαληνάκης, 13 ο Αγιοβλασίτης και 11 ο Παγκράτης για το σύνολο του Σπύρου Αλεξίου, που απέδειξε για ένα ακόμα Σαββατοκύριακο ότι δύσκολα μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει.

Ο Σπύρος Αλεξίου δεν είχε στη διάθεσή του τους Ντρίτσο-Καραγιάννη-Σιμοτά, όμως αυτό δεν πτόησε καθόλου την ομάδα του από το να κυριαρχήσει για ακόμα μία φορά στο ΕΑΚ Κέρκυρας. Ντεμπούτο με τη φανέλα της Γ.Ε.Κ. έκαναν οι Τζέισον Μωραΐτης, Πάνος Κακιώνης και Νίκος Σορτίκος.

Το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά καθώς τους έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθούν με 17-0 στο 5΄ και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 25-9. Η χαλάρωση ήρθε λίγο νωρίτερα από το επιτρεπτό με αποτέλεσμα οι παίκτες του Πήγασου με επιμέρους 12-10 να μειώσουν σε 35-21 στο ημίχρονο.

Ο coach Αλεξίου δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος από την εικόνα των παικτών του στο δεύτερο δεκάλεπτο και τα  "έψαλε" στους παίκτες του στο ημίχρονο προκειμένου να τους αφυπνίσει.

Τα λόγια έγιναν πράξεις με την Γ.Ε.Κ. να μη δίνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο στην τρίτη περίοδο όπου με επιμέρους 35-13 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +36 (70-34 στο 30΄). Τυπική διαδικασία τα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά με την ιστορική ομάδα της Κέρκυρας να φτάνει στην 4η νίκη με 87-47.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 35-21, 70-34, 87-47

Διαιτητές: Νάκας-Ρούγκας

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου-Τσιώλης): Γκιουλέας Μ. 7, Κακιώνης, Τσιχτής 5(1), Αγιοβλασίτης 13, Σορτίκος, Μωραΐτης, Παπαγκίκας 24(2), Γαληνάκης 16(3), Ζήρας 2, Παγκράτης 11, Πάλλης 2, Γκιουλέας Ι. 7

Πήγασος Ν. Κέρκυρας (Ασπιώτης): Παπαδημητρίου 14, Θεριανός 9(1), Σουλάνης, Σαμοΐλης 6, Μπότσης 4, Κουλούρης, Χρυσικόπουλος, Κούρης 1, Κυπριώτης, Πανδής, Καστρινός 4, Μίντζα 9