Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021

Δόξα Λευκάδας-ΑΓΣ Ιωαννίνων 76-59: Ήττα στη Λευκάδα με το μυαλό στους Τιτάνες Παλαμά

Μία λίγο πολύ αναμενόμενη ήττα γνώρισε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Λευκάδας ο ΑΓΣ Ιωαννίνων από τη Δόξα Λευκάδας με σκορ 76-59, με τους γηπεδούχους να είναι κυρίαρχοι από την αρχή του αγώνα.

Το έργο των Γιαννιωτών ήταν εκ προοιμίου δύσκολο και από τη στιγμή που ο Δημήτρης Μάντζιος δεν ήταν απόλυτα έτοιμος να προσφέρει, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε, έγινε ακόμα πιο δύσκολο.

Ο Μάρκο Ψάλτου με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος του ΑΓΣ Ιωαννίνων, με τους Ντίνο Νικολόπουλο με 12 και Χρήστο Καννή με 11 να είναι επίσης διψήφιοι. Μεγάλο παιχνίδι από τον Κουρτίδη για την ομάδα του Ζαφειρούδη με 27 πόντους, με τον Λαζάρου να έχει 12, τον πολύπειρο Βαγενά 11 και τον Κοντούδη 10.

Με τον Κουρτίδη να είναι "ζεστός" από το πρώτο δεκάλεπτο οι Επτανήσιοι ήταν μπροστά με +13 στο 10΄ (25-12), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40-24, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν απαντήσεις αμυντικά και επιθετικά.

Ο Ψάλτου πήρε επιθέσεις στην τρίτη περίοδο, βάζοντας 8 πόντους, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων που στο 30΄ βρέθηκε πίσω με 64-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο με επιμέρους 19-12 το σύνολο του Σοφοκλή Τσουκανέλη κατάφερε να μειώσει στο τελικό 76-59, όμως ο νικητής είχε κριθεί από πιο νωρίς.

Για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων ήταν η 4η ήττα σε 5 αγώνες (έχει κάνει το ρεπό του), όμως αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο κόντρα στους Τιτάνες Παλαμά, με τους Γιαννιώτες να στοχεύουν μόνο σε νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 40-24, 64-40, 76-59

Διαιτητές: Καραπάνος-Κανελλόπουλος-Ασημάκας

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Σταματέλος, Αργυρός 8(1), Κοντούδης 10(1), Κατωπόδης, Βαγενάς 11(1), Μούτσα 4, Καφφές, Μάλφας 4, Κουρτίδης 27(3), Τζακόπουλος, Λαζάρου 12(1)

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Γιωτάκης, Νικολόπουλος 12(1), Γυφτάκης 7, Μπαζάκας 2, Καννής 11(3), Αντωνίου 2, Βαγγέλης 4, Μάντζιος, Παππάς, Μητρόπουλος 2, Ψάλτου 19